Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf OECD Gurría: Éra bankovního tajemství je u konce

Éra bankovního tajemství je podle šéfa Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Angela Gurríi u konce. Informovala o tom v noci na pátek agentura AFP.

"Éra bankovního tajemství je pryč," uvedl ve čtvrtek podle agentury AFP Gurría ve své zprávě před lídry skupiny nejvyspělejších zemí světa G20 v úvodní den dvoudenního summitu skupiny G20 ve francouzském Cannes. "Nyní už nebude dlouho možné skrýt majetek nebo příjmy, aniž byste riskovali odhalení," řekl dále Gurría v rámci podpory snah o eliminování bankovního tajemství. Tyto snahy byly zahájeny ve větší míře v roce 2009 v důsledku globální finanční krize. Od té doby to podle informací z 20 zemí přineslo zhruba 14 miliard eur dodatečných daňových příjmů. Mezinárodní finanční instituce odhadují, že rozvojové země mohou mít z daňových úniků ztráty ve výši zhruba 200 až 400 miliard dolarů ročně. Společné odhodlání skoncovat s daňovými úniky tak podle Gurii pomohlo k jejich zamezování. To podle zprávy OECD zlepšilo spravedlnost daňového systému, protože většina z dodatečných příjmů byla zajištěna od bohatých občanů snažících se vyhnout placení daní. "V době, kdy řada vlád požaduje od svých občanů, aby přijali vyšší daně a omezení veřejných služeb, je důležité, aby každý platil svůj podíl," upozornil Gurria. Daňové a právní donucovací orgány se potřebují pro zlepšení spolupráce v boji proti nedovolené finanční činnosti spojit účinně, ale potřebují k tomuto úsilí i více zdrojů. Podle OECD se všichni lídři skupiny G20 dohodly na mnohostranné Úmluvě o boji proti daňovým únikům. "Učinili jsme velký krok kupředu směrem ke zlepšení globální spolupráce v daňové oblasti," dodal Gurría.

Témata:  banky

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2025 10:58

28. listopadu 2025 13:23

24. listopadu 2025 17:55

24. listopadu 2025 15:22

Předpověď počasí na noc a úterý 25. listopadu

Připravte se na oblačnou noc a chladný den, místy se srážkami. Meteorologové upozorňují na možnost sněžení, deště se sněhem a tvorby ledovky. Podrobnosti o počasí na noc a úterý přináší Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neznalost a psychické vyčerpání brání dlužníkům využít oddlužení

Novela insolvenčního zákona měla lidem cestu k oddlužení usnadnit. Přesto počet nových insolvenčních řízení meziročně roste jen o 12 %, přičemž desítky tisíc lidí ročně by tuto možnost mohly využít – většina o ní ale stále neví. Výzkum Konsorcia dluhových poraden ČR ukázal, že dlužníkům brání nejen neznalost změn, ale i psychické vyčerpání a složité životní podmínky.