Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SocGen odmítá dohady o finančních problémech. Jsou to nesmysly

Druhá největší francouzská banka Société Générale, která vlastní tuzemskou Komerční banku, odmítla spekulace o vlastní platební neschopnosti. Informovaly o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg a televize CNBC.

Podle generálního ředitele Société Générale (SG) Frédérica Oudéa jsou všechny spekulace kolem finančního zdraví banky naprosté nesmysly. Za červenec a začátek srpna byla výkonnost banky podle něj taková, že banka bude do budoucna schopna vykázat solidní výsledky. Na trzích se spekulovalo, že banku by za určitých okolností bylo nutné zestátnit, pokud by se dostala do potíží s likviditou. Potíže by jí podle dohadů mohla způsobit situace, kdy by se evropské banky musely víc angažovat v záchraně Řecka. Oudéa ale v rozhovoru pro CNBC uvedl, že dohady nemají žádný reálný základ.

SG podle Oudéy plánuje pokračovat ve vykazování dobrých hospodářských výsledků, když i hospodářský výsledek za první kvartál prokázal zdraví společnosti. SG už odepsala 21 procent pohledávek Řecka vůči bance a vykázala ukazatel kapitálové přiměřenosti Core Tier 1 na úrovni 9,3 procenta.

Société Générale už podle generálního ředitele zažádala francouzský Autorite des Marches Financiers (AMF), tedy burzovní dohled, o přezkoumání zvěstí, které podle vedení banky značně poškozují akcionáře společnosti. "Société Générale kontaktovala AMF s žádostí, aby zahájil vyšetřování původu těchto spekulací, které katastrofálně poškodily zájmy našich akcionářů," uvedla SG. "Potvrdí-li se tyto spekulace, dluhová zátěž státu se kvůli převzetí problémové banky ještě zhorší a zhoršení francouzského ratingu na sebe nenechá dlouho čekat. V takovém případě lze čekat velmi prudkou reakci finančního trhu: zrychlení propadu akcií, zrychlení oslabování eura vůči dolaru, zrychlení posilování švýcarského franku a zrychlení růstu výnosů většiny evropských dluhopisů i mezibankovních úrokových sazeb," uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.

Bankovní tituly nakonec byly největším "tahounem" středečního pádu akciových trhů nejen v Paříži, ale i ve zbytku světa. Francouzský index CAC 40 nakonec ve středu oslabil o 5,45 procenta. Société Générale pod tíhou spekulativních zpráv ztratila během pár hodin až 21 procent ze své hodnoty. Později své ztráty zmírnila a nakonec ve středeční seanci přišla o 14,74 procenta. Další francouzská banka Credit Agricole se ve středu propadla o 11,81 procenta a BNP Paribas odepsala 9,47 procenta. Krátce po 10:35 SELČ akcie Société Généralé na pařížském trhu rostly o téměř osm procent.

Témata:  banky Société générale

Související

Aktuálně se děje

28. srpna 2025 11:51

Chat Control EU: nový zákon může ohrozit soukromí občanů i americké firmy

Dánsko, momentálně předsedající Radě Evropské unie, chce do konce roku na úrovni EU prosadit takzvaný Chat Control čili „šmírovací zákon“. Má zamezit sdílení dětské pornografie, ve skutečnosti by ale hlavně mohl závažně a přelomově připravit občany EU o soukromí. Zavedl by totiž automatické skenování chatů a e-mailů. Vlastně by tak prolamoval listovní tajemství, jedno za základních práv a svobod přiznaných České republice Listinou základních práv a svobod. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neznalost a psychické vyčerpání brání dlužníkům využít oddlužení

Novela insolvenčního zákona měla lidem cestu k oddlužení usnadnit. Přesto počet nových insolvenčních řízení meziročně roste jen o 12 %, přičemž desítky tisíc lidí ročně by tuto možnost mohly využít – většina o ní ale stále neví. Výzkum Konsorcia dluhových poraden ČR ukázal, že dlužníkům brání nejen neznalost změn, ale i psychické vyčerpání a složité životní podmínky.