Láká vás exotická dovolená? Půjčka je nesmysl, může vést až k exekuci!

Dovolená na Jadranu nebo v luxusním letovisku v Egyptě či ještě dále patří ke každoročním vrcholům života mnoha českých domácností. Ne každý si ale na vysněnou dovolenou zvládne našetřit dostatek financí a stále se najdou tací, kteří si neváhají kvůli dvěma týdnům u moře peníze půjčit. Taková půjčka ale rodinný rozpočet zatíží i na několik let a v nejhorším případě může vést až k exekuci.

Ilustrační fotografie
reklama

Podle údajů České národní banky činila v květnu 2018 výše spotřebitelských úvěrů poskytnutých tuzemským domácnostem 235 miliard korun. „Řada domácností si přitom nepůjčuje jen v případě nutnosti, ale využívá úvěry i na zvýšení životního standardu. Častým důvodem půjčování je tak nejen nákup domácích spotřebičů či elektroniky, ale třeba právě i letních dovolených,“ říká Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin.

Úvěry na dovolené jsou přitom zářným příkladem nezodpovědného zadlužování, před kterým odborníci opakovaně varují. „Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé s nejnižšími příjmy. Typickým příkladem může být mladá rodina s nízkými nebo minimálními příjmy, která místo toho, aby vyrazila na levnější dovolenou v Česku, zvolí zahraniční pobyt a chybějící finance doplní úvěrem. Neuvažuje však už nad tím, zda úvěr zvládne spolu s dalšími výdaji bez problémů splácet,“ vysvětluje Roman Outrata.

Úvěr na dovolenou si lidé s nízkými příjmy pravděpodobně vezmou na delší dobu a navážou tak část svých financí na rok, dva i delší období. Spolu s úvěry na bydlení či nájmem, výdaji na energie, telefon, internet a pohledávkami z kontokorentů či kreditních karet se přitom snadno může stát, že se postupem času dostanou do problémů se splácením. Od toho je jen kousek cesty k začarovanému kruhu dluhů, kdy se jedna pohledávka platí jinou, potažmo i k exekuci.

Je ta dovolená skutečně nutná? Pokud ano, zvažte všechny možnosti

Nerozvážné zadlužování obecně patří mezi častý nešvar. V prvé řadě by si měli všichni umět odpovědět na otázku, zda je daný výdaj – v tomto případě dovolená – skutečně nezbytný. Pokud je odpověď i přes všechny zamítavé argumenty ano, je na místě alespoň důkladné zvážení všech možností a minimalizace rizik.

„Pokud se někdo rozhodne, že se bez dovolené v zahraničí i přes chybějící finance zkrátka neobejde, měl by si důkladně spočítat, jaká je jeho finanční situace a jakou částku zvládne bezpečně každý měsíc splácet. I když jde zpravidla jen o menší půjčku, je nutné počítat i s dalšími nečekanými výdaji domácnosti, například v případě rozbitého kotle nebo pračky. I tyto potenciální výdaje je třeba zahrnout,“ popisuje Roman Outrata.

Důležité je též dobře zvážit zdroj půjčky. Nabídky super levných či nebankovních půjček na spotřebitele vyskakují na každém rohu, ale ne vždy jsou zcela transparentní. Rozhodně si je přitom nutné předem zjistit, jaká bude výše splátek, kolik za půjčku celkem zaplatíme a jaké jsou případné postihy při neschopnosti splácet. Podle Romana Outraty také není dobré kývnout hned na první nabídku – třeba přímo v cestovní kanceláři – ale věnovat trochu času srovnání s konkurencí.

Témata: dovolená | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky