Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zachrání se zadlužený e-shop s módou Zoot?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zadlužený internetový obchod s módou Zoot dokončil reorganizační plán. Měl ho podle rozhodnutí Městského soudu v Praze předložit do konce října. Stěžejním bodem plánu zůstává vstup nového investora Company New, která je součástí investiční skupiny Natland. Ta je největším věřitelem s pohledávkami za zhruba 230 milionů korun. ČTK o tom dnes informoval mediální zástupce Tomáš Holý.

O přijetí plánu budou na své schůzi hlasovat věřitelé firmy, termín zatím není znám, uvedl. Zoot dnes plán předložil soudu, řekl ČTK insolvenční správce firmy Lukáš Zrůst.

Internetový prodejce má asi tři stovky věřitelů a jeho dluhy dosahují 761 milionů korun. Firma chce reorganizaci využít k očištění od dluhů. E-shop s módou Zoot loni nezvládl financování svého provozu, zadlužil se a dostal do potíží. Letos v lednu požádal insolvenční soud o ochranu před věřiteli. Reorganizaci povolil firmě Městský soud v Praze na začátku května. Pokud věřitelé reorganizační plán schválí, bude moct e-shop vystoupit z insolvence a začít fungovat jako běžná firma. Zrůst odhaduje, že by k tomu za splnění podmínek mohlo dojít příští leden či únor.

Zajištěné pohledávky Company New dosahují 108 milionů korun, která je hodlá kapitalizovat. Výměnou má získat kontrolní podíl v e-shopu.

"Nezajištění věřitelé, kteří přihlásili své pohledávky, budou uspokojeni z prostředků poskytnutých investorem formou příplatku do základního kapitálu ve výši 40 milionů," uvedl Holý. Tito věřitelé získají deset procent ze svých pohledávek vyplacených za tři roky, anebo 2,5 procenta vyplacená ihned, až začne reorganizační plán platit.

Investor dále posílí vlastní kapitál Zootu formou příplatku mimo základní kapitál, kterým splatí část provozního úvěru a sníží zadluženost e-shopu. "Investor navíc poskytne dlužníkovi příplatek mimo základní kapitál ve výši 120 milionů Kč, který bude sloužit k částečnému splacení čerpaného provozního úvěru," uvedl Zrůst. Tím se výrazně sníží zadlužení e-shopu. Natland tak přímo či nepřímo dá do Zootu téměř 270 milionů korun, dodal.

Držitelé firemních dluhopisů, kteří by jinak nedostali nic, protože jejich pohledávky jsou podřízené a byly by uspokojovány až jako jedny z posledních skupin věřitelů, obdrží za tři roky zhruba 9,5 procenta hodnoty dluhopisů. Jde o návrh nad rámec zákona díky dohodě s novým investorem, uvedl Holý. Mohou se ale také rozhodnout pro variantu, že získají akcie již finančně zdravé firmy.

"Uspokojení pohledávek navrhované Zootem v reorganizačním plánu nezajištěným věřitelům (včetně firemních dluhopisů) je podstatně vyšší, než pokud by ZOOT skončil v konkurzu. Také míra uspokojení věřitelů ZOOTu je ve srovnání s jinými insolvencemi nadstandardní a vysoko nad průměrem v České republice," uvedla finanční ředitelka firmy Lucie Zdražilová.

Zoot letos prošel řadou organizačních změn. Jeho vedení považuje za zásadní, že se provozní náklady snížily o více než polovinu, otevřel vlastní prodejnu v Praze na Černém Mostě a začal prodávat vlastní značky.

Témata:  Zoot e-shopy

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy