Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Lipna odjíždí kvůli koronaviru stovky německých turistů

Lipno nad Vltavou
Lipno nad Vltavou
Foto: Pixabay

Z Lipna nad Vltavou a okolí odjíždí poslední dny stovky německých turistů, kteří tam trávili babí léto. Další ruší pobyty, které měli zamluvené na říjen. Důvodem je to, že německá vláda zařadila Českou republiku kvůli šíření koronaviru na seznam rizikových oblastí a nedoporučila svým občanům, aby do ČR jezdili. ČTK to sdělil PR manažer Turistického spolku Lipenska Pavel Pechoušek.

V létě měly lipenské hotely plno. "Kvůli covidu ale tvořili většinu tuzemští turisté. Cizinců byl ve srovnání s předchozími léty jen zlomek, a i ti nyní odjíždí. Lipenští ubytovatelé tak přicházejí v září a říjnu o miliony korun," uvedl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.

V hotelu Knížecí cesta, který stojí v Bližší Lhotě, plánovali na první říjnový víkend česko - německou svatbu. Němečtí příbuzní nevěsty účast odmítli, aby neměli doma po návratu problémy v práci. "Obřad i hostina se tak musela přesunout na jaro roku 2021," uvedl ředitel hotelu Petr Zemek.

Němečtí klienti opustili i hotel Maxant ve Frymburku. V předchozích letech tam Němci a Rakušané jezdili rádi: cizinci tvořili zhruba polovinu ubytovaných, letos asi deset procent. "Všechny rezervace na říjen máme stornované," uvedla majitelka hotelu Maxant Vladislava Semšová.

Stejně je na tom s rezervacemi na příští měsíc frymburský penzion Markus. Němečtí turisté z něj hromadně odjeli 24. září. Majitelka penzionu Dagmar Krolová jim vrátila peníze za část pobytu, který nemohli vyčerpat.

Jiná je situace v ubytovacích kapacitách, jež provozuje firma Lipno servis. "My jsme Němce moc neměli, spíš Rakušany. Ti zůstávají, jsou tu. Jak je po svátcích, tak ubytovaných je minimum. Němci tam byli v červenci a srpnu," řekl ČTK obchodní a marketingový ředitel firmy Lipno Servis Jiří Falout.

Témata:  Lipno nad Vltavou Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy