Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WTO: Ukazatel obchodu se zbožím stoupl na rekordní maximum

ekonomika
ekonomika
Foto: Pixabay

Globální obchod se zbožím silně oživuje z hlubokého šoku způsobeného v loňském roce pandemií nemoci covid-19. Světová obchodní organizace (WTO) dnes uvedla, že její ukazatel, který sleduje vývoj globálního obchodu se zbožím, vzrostl na rekordní maximum.

Hodnota ukazatele podle WTO vystoupila na 110,4 bodu. To je nejvyšší údaj od července 2016, kdy byl ukazatel poprvé zveřejněný. Meziročně se zvýšila o více než 20 bodů.

"Nárůst ukazatele odráží sílu současné obchodní expanze i hlubokého šoku způsobeného pandemií v roce 2020," uvedla WTO na svých internetových stránkách. Dodala ale, že výhled světového obchodu nadále ohrožují rizika, která by mohla způsobit pokles. Největší hrozbou je nová vlna infekce covidu-19, která by mohla snadno ohrozit oživení. Dále jsou to regionální rozdíly v oživení, pokračující slabost obchodu se službami a zpoždění očkování, zejména v chudých zemích.

Nejnovější údaj potvrzuje prognózu WTO z konce března, která očekává, že objem světového obchodu se zbožím letos vzroste o osm procent. Loni naopak o 5,3 procenta klesl.

Světový obchod se zbožím stabilně roste od prudkého poklesu ve druhém čtvrtletí 2020 způsobenému pandemií. V letošním prvním čtvrtletí se objem obchodu se zbožím zvýšil o 5,7 procenta, což byl nejvyšší nárůst od třetího čtvrtletí 2011. Ve druhém čtvrtletí by mohl vykázat ještě vyšší růst.

Témata:  Světová obchodní organizace (WTO) ekonomika

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy