Vojtěch navrhuje zmírnit opatření a postupně promořit obyvatele ČR

Pokud se situace do středy nezmění, bude možné podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) omezení přijatá kvůli pandemii nového koronaviru zmírnit. Mohly by se otevřít některé prodejny, například stavebniny nebo papírnictví. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Postupně se podle něj populace virem promoří, nesmí to být ale nekontrolované.

Adam Vojtěch
reklama

"Opatření nesmí být zavedena na půl roku či na rok. Nejsme schopní v sevřených podmínkách karantény vydržet další měsíce. Zároveň s tím musí jít chytrá karanténa," řekl ministr. Prodejny podle něj budou muset pouštět málo zákazníků, aby se netvořily fronty, dezinfikovat a zaměstnancům měřit každý den teplotu. Otevřít by se měla také sportoviště pro individuální sporty. Velké akce budou bezesporu jedno z posledních rušených opatření, dodal. I pokud se otevřou restaurace a obchody, bude podle něj nutné dodržovat mezi zákazníky nejméně dvoumetrové rozestupy i v následujících měsících.

Nikdo podle něj nemůže čekat, že během měsíce se všechno vrátí do normálu. "Po otevření obchodů bude asi 14 dní na vyhodnocení, pak by mohly přijít další kroky," řekl ministr s tím, že zřejmě mezi nimi vždy bude dvoutýdenní odstup.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v neděli v médiích řekl, že bude potřeba, aby se populace postupně promořila, tedy aby si její významná část vytvořila si proti viru protilátky. S tím souhlasí i Vojtěch, podle něj ale nejde o žádný názorový obrat. "Od začátku říkáme, že bude docházet i k určitému promořování populace. Cílem je pokusit se ho řídit tak, aby nedocházelo k nekontrolovanému šíření viru," řekl Vojtěch. Nadále budou podle něj striktní omezení pro ochranu rizikových skupin, zejména seniorů.

Kolik lidí v populaci onemocnění prodělalo, třeba i úplně bez příznaků, podle ministra není možné odhadovat. Některé země uvádějí jednotky procent, ministr zmínil i 40 procent. "Nikdo to nedokáže odhadnout, uvidíme to na základě připraveného testu reprezentativního vzorku populace," řekl. Vybraných pět tisíc lidí chce stát otestovat v Praze a také na Olomoucku, kde byly na počátku epidemie uzavřené obce. Začít by se mělo v řádu dní.

Prozatím bylo v Česku vyšetřeno více než 85.000 vzorků a pozitivně vyšel test téměř 4600 osobám. Reálně to podle ministra znamená přepočteno na testované osoby asi o 10 až 15 procent méně. Jde tedy asi o 72.000 až 76.000 otestovaných lidí. "I v jiných státech se reportuje počet otestovaných vzorků, aby to bylo mezinárodně srovnatelné. Data o testech se ale očisťují, měla by být tento týden," doplnil ministr. V posledních dnech se v Česku, vyjma neděle, testovalo přes 6000 vzorků. Cílem je podle Vojtěcha 15.000 vzorků za den.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky