Vojtěch: Lidé mohou žádat laboratoře o vrácení peněz za PCR test

Lidé, kteří v úterý zaplatili za PCR test na vlastní žádost, mohou laboratoře žádat o vrácení peněz. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Adam Vojtěch
reklama

Podle ministra tím, že úhradu požadovaly, porušily mimořádné opatření, které platilo už od pátku. Vláda tento den schválila, že lidé mají v červnu nárok na dva PCR testy a čtyři antigenní testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Některá odběrová místa, zejména provozovaná soukromými laboratořemi, ale první den tuto možnost nenabízela.

"Pokud za to preventivní testování vybírají od lidí peníze, tak porušují to mimořádné opatření. A pak je nárok na to, že ty peníze lidé mohou žádat zpět," řekl ministr.

Původně byla cena, kterou za test platí laboratoři zdravotní pojišťovna, od června stanovena na 350 korun, v úterý ale ministr oznámil, že bude navýšena na 614 korun. "Trochu mám pocit, že to, co některé soukromé laboratoře teď dělají, je snaha na nás vytvořit nějaký tlak. My se nenecháme vydírat. Myslím, že cena je optimální," dodal.

Například zástupci laboratoří AeskuLab uvedli, že ještě v pondělí, když se dozvěděli podle nich o nejasné metodice ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven v úhradě testů, obvolali všechny objednané klienty na PCR testování na 1. června. Nabídli jim odložení testování o několik dní, než se situace vyjasní, nebo že si mohou testování zaplatit, sdělila dnes večer na dotaz ČTK mluvčí společnosti Olga Kunešová. Většina klientů podle ní rezervaci nerušila a na plánované testování přišli i za podmínky platby. "Prozatím se nikdo neozval, že změnil názor a chtěl by test proplatit," dodala Kunešová.

Cena u diagnostických testů pro lidi, které pošle na test jejich lékař nebo hygienik jako kontakt nakaženého, bude snížena na stejnou částku od začátku července. Od ledna byla cena nastavena na zhruba 1200 korun.

Pro samoplátce chce ministerstvo ceny PCR testu zastropovat také na hodnotě kolem 614 korun. Podle Vojtěcha klesly ceny chemikálií, které jsou pro test potřeba. "Ten zisk není, jaký býval, což chápu, že pro soukromé laboratoře není dobrá zpráva, ale stále na tom vydělají," dodal.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky