Vláda při zhoršení epidemie doručí seniorům respirátory přes Českou poštu, uvedl Babiš

Vláda v případě výrazného zhoršení situace kvůli koronavirové nákaze doručí seniorům do tří dnů respirátory přes Českou poštu. ČTK to dnes během jednání kabinetu sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Minulý týden avizoval, že vládě navrhne, aby stát zhruba třem milionům důchodců rozdal ze svých zásob respirátory a roušky. Dnes uvedl, že kabinet řešil pouze logistiku.

Andrej Babiš
reklama

Také vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru uvedl, že Česká pošta je připravena v řádu dnů distribuovat respirátory ohroženým skupinám, pokud o tom na návrh odborníků rozhodne vláda.

Podle údajů statistického úřadu žije v Česku kolem 2,13 milionu lidí nad 65 let. Víc než 70 let má pak 1,45 milionu mužů a žen. Starobní penzi pobírá asi 2,4 milionu lidí. Starobní, invalidní a pozůstalostní penzi dostává od České správy sociální zabezpečení (ČSSZ) 2,98 milionu dospělých i dětí. Zhruba 904.200 penzí doručuje pošta, 1,95 milionu důchodů se posílá na bankovní účet a 28.100 penzí se vyplácí do domovů seniorů a dalších zařízení.

Stát má nyní podle Babiše ve skladech a objednáno zhruba 13 milionů respirátorů FFP2 a 75 milionů roušek. Ministerstvo vnitra podle dřívějšího vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zajistilo 70 milionů roušek a osm milionů respirátorů FFP2, které jsou ve skladu policie v Opočínku u Pardubic.

"Pokud dnes máme takovéto množství, tak si myslím, že je to vhodná doba na to, abychom (rozdělili respirátory a roušky) například třem milionům důchodců prostřednictvím České pošty a za podmínky, že to v pondělí projednáme na vládě," uvedl Babiš minulý týden při zahájení kampaně hnutí ANO do krajských a senátních voleb v Olomouci.

Hamáček ČTK sdělil, že definovat případně ohroženou skupinu obyvatel musí ministerstvo zdravotnictví. Distribuce ochranných materiálů by podle něj vyšla na několik desítek milionů korun.

"Andrej Babiš opět slibuje roušky do schránek, tentokrát seniorům v případě, že se zhorší situace. Roušky do schránek ale sliboval už na jaře a zatím poštou nikomu nic nepřišlo. Místo planých slibů by měl stát ochránit konkrétní ohrožené skupiny obyvatel. Místo zbytečných plošných opatření a předvolebních gest by stát měl být schopen lokálně reagovat na nová ohniska nákazy. To se zatím zjevně vládě nedaří," kritizoval na twitteru předseda opoziční ODS Petr Fiala.

"Konečně nás vláda poslechla a slíbila distribuci respirátorů a roušek. Jen, aby to nebylo v duchu přísloví Sliby se slibují, blázni se radují. Doufám, že to budou roušky a respirátory kvalitní, nejlépe antivirové nebo s nanovrstvou, a ne čínský šunt, který zbyl. Českých výrobců je dost. Teď, aby ty respirátory stihla do voleb Česká pošta doručit," sdělil v tiskové zprávě místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek.

V pracovních dnech minulého týdne dosahovaly denní přírůstky nových případů covidu rekordních hodnot. Dosud nejvíc pozitivních testů od začátku března za jeden den zjistily laboratoře v pátek, 797. Ve středu to bylo 646 případů a ve čtvrtek 677. Také o víkendu byly nárůsty rekordní, co se týče volných dnů - v sobotu laboratoře zaznamenaly přes 500 pozitivních testů, v neděli 411.

Aktuálně nakažených je rekordních 8667 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. V nemocnicích je nyní 204 nakažených, 52 z nich v těžkém stavu. Od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, se nákaza v zemi potvrdila dohromady u 28.156 lidí, z nich se více než 19.000 vyléčilo a 436 zemřelo.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) má po dnešním schválení vládou disponovat i ochrannými pomůckami, které na organizaci přepsalo ministerstvo vnitra. "Resort vnitra převede na SSHR mimo jiné 59,3 milionu roušek, více než osm milionů respirátorů FFP2 a téměř 170.000 respirátorů FFP3. Tyto ochranné prostředky jsou a i nadále budou uloženy v policejním skladu v Opočínku, SSHR bude skladové prostory Policie ČR využívat bezúplatně," uvedl v tiskové zprávě úřad vlády.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky