Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velikonoce: Na koledování a návštěvy letos zapomeňte

Koronavirus COVID-19
Koronavirus COVID-19
Foto: Pixabay

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to podle něj nedovolují. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) doplnil, že se nebudou moct konat ani velikonoční bohoslužby, a vyzval lidi, aby o svátcích zůstali doma a nescházeli se s příbuznými. Vojtěch připomněl, že nadále platí omezení pohybu, které vláda přijala od 12. března.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr po dopoledním jednání krizového štábu také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

"Určitě se nebudou konat bohoslužby, nebudou chodit koledníci. Odporovalo by to přijatým opatřením," řekl Vojtěch po jednání vlády. "Nadále platí veškerá omezení, zákaz shromaždování a větších akcí. Primárně by lidé měli zůstat doma, nescházet se s příbuznými," dodal. Podle něj se omezení volného pohybu ani zákaz pohybu venku ve více než dvou osobách nezmírní dřív než po Velikonocích.

"Díky opatření, které jsme přijali, je průběh epidemie v České republice zatím lepší než ve státech na západ od nás. A já bych byl strašně rád, aby to tak zůstalo," uvedl Hamáček.

Ministr vnitra se také stavěl opatrně k návrhu, aby se před Velikonocemi otevřely některé další obchody nebo venkovní sportoviště. Kabinet ale k takovému kroku nakonec přistoupil. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci řekl, že toto zmírnění restrikci by nemělo mít principiální dopad na počet lidí nakažených koronavirem.

V zemi se koronavirem zatím nakazilo 4828 lidí, 80 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo.

Témata:  Velikonoce nouzový stav Česko Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy