Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve středu přibylo 3 697 případů covidu, nejméně ve všední den od konce listopadu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ve středu přibylo v Česku 3697 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejméně za pracovní den od konce loňského listopadu a o 3355 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se po dvou dnech vrátilo pod hodnotu jedna. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci ve středu podali 60.430 dávek vakcíny proti covidu. Je to třetí nejvyšší počet za jeden den od začátku očkování, dosavadním maximem je 67.508 dávek z minulého čtvrtka.

Pokud je reprodukční číslo vyšší než jedna, epidemie zrychluje, pod touto hranicí zpomaluje. Krátkodobý nárůst nad jedna podle odborníků způsobil nižší počet testovaných během nedávných velikonočních svátků. K dnešku se číslo ukazující, kolik jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí dalších lidí, snížilo z 1,07 na zhruba 0,92.

V Česku se proti covidu očkuje od konce prosince, zatím se používají látky od tří výrobců, které vyžadují dvě dávky. Zdravotníci ve středu podali 60.430 dávek vakcíny proti covidu, před týdnem to bylo zhruba o 15.000 méně. Dosavadní nejvyšší počet dávek za jediný den je 67.508 z minulého čtvrtka 9. dubna, následující den bylo dávek téměř 67.000. Hranice 60.000 podaných očkovacích látek byla překonána ještě toto pondělí, kdy ministerstvo zdravotnictví na webu vykázalo 60.305 dávek.

Původně vláda plánovala, že po Velikonocích bude očkovat až 100.000 lidí denně, váznou ale dodávky vakcín. Celkem lidé v ČR dostali ke středečnímu večeru téměř 2,28 milionu dávek, ukončené očkování má 796.463 obyvatel a aspoň jednu dávku má víc než 1,48 milionu lidí.

Přednostně nyní dostávají vakcínu senioři, někteří chroničtí pacienti, zdravotníci, pracovníci sociálních služeb a lidé z integrovaného záchranného systému. Od středy se mohou hlásit i lidé starší 65 let. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) minulý týden odhadoval, že do konce června by mohlo být očkováno 58 procent dospělé populace v Česku.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:43

Francii hrozí dluhová krize, varuje tamní ministr financí. Současně hrozí další zhoršení ratingu

Francii hrozí dluhová krize, pokud v blížících se parlamentních volbách zvítězí partaj Marine Le Penové. Varuje ministr financí Bruno Le Marie. Jeho výrok je sice politicky motivovaný a má vystrašit francouzské voliče, zároveň je však logicky doznáním, že Emmanuel Macron a jeho kabinet, do nějž Le Marie patří, nedokázali dluh druhé největší ekonomiky eurozóny ani po letech vládnutí dostat na udržitelnější dráhu vývoje. Pokud by se tak stalo, ani Le Penová by nemohla veřejné finance rozhodit natolik, že nastane dluhová krize – a ani by o tom nemohlo být soudné řeči, byť v předvolebním zápolení. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy