Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V úterý bylo skoro 14 000 nakažených, hospitalizovaných je 9 000

Koronavirus COVID-19
Koronavirus COVID-19
Foto: Pixabay

V nemocnicích bylo po tomto víkendu 9401 pacientů s nemocí covid-19, z toho 2045 mělo těžký průběh nemoci. Oba údaje jsou dosud nejvyšší za víc než rok trvání epidemie koronaviru v Česku. V úterý se snížil počet hospitalizací na 9006, ve vážném stavu bylo podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví 2016 pacientů. Kvůli enormní zátěži nemoci vláda nehodlá v příštích týdnech výrazně rozvolnit protiepidemická opatření.

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstává těsně pod hodnotou jedna. K dnešku se zvýšilo z 0,94 na 0,97. Pokud číslo stoupne nad hodnotu jedna, epidemie zrychluje.

V úterý přibylo dalších 13.934 případů nemoci covid-19, zhruba o 1400 méně než ve stejný den předchozího týdne. Od prvních potvrzených případů na začátku loňského března se koronavirem prokazatelně nakazilo víc než 1,4 milionu obyvatel, přes 1,2 milionu z nich se vyléčilo.

S covidem v Česku dosud zemřelo 23.902 lidí, v poslední době umírá skoro každý den přes 200 nakažených. Letos už s koronavirem zemřelo víc lidí než loni - za minulý rok udávají statistiky 11.940 zemřelých, od začátku tohoto roku je úmrtí zatím 11.962.

Nejvíce se epidemie v posledních dnech šíří na Jablonecku, Jindřichohradecku a Mladoboleslavsku, kde za poslední týden přibylo víc než tisíc nových případů na 100.000 obyvatel.

Laboratoře provedly v úterý přes 155.000 testů na přítomnost nemoci covid-19, z toho zhruba 120.000 z nich byly antigenní, které jsou méně citlivé než PCR testy. V mezitýdenním srovnání bylo testů o 21.000 méně. Pozitivních bylo skoro 37 procent ze všech vzorků, skoro stejně jako před týdnem, předchozí dva dny byl tento podíl pod 30 procenty. Takzvaný klouzavý průměr za sedm dní se pohybuje kolem 33 procent.

Během úterý zdravotníci aplikovali 43.670 dávek vakcíny proti covidu, to je asi o 2400 víc než před týdnem. Celkem bylo od počátku očkování loni v prosinci ve víc než desetimilionovém Česku podáno skoro 1,7 milionu dávek vakcín, přičemž obě potřebné dávky má zatím 318.671 lidí. Skoro 80 procent dosud podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech, přes 12 procent od AstraZeneky a necelých osm procent od firmy Moderna. Česko bude dál očkovat vakcínou AstraZeneca, přestože v posledních dnech některé státy očkování touto vakcínou preventivně pozastavily kvůli výskytu krevních sraženin u očkovaných. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) svolala na čtvrtek mimořádnou schůzi, po níž vydá k vakcíně stanovisko

Index epidemického rizika PES zůstává čtvrtý den na 71 bodech, což odpovídá čtvrtému z pěti stupňů pohotovosti. Oproti předchozímu dni o zhruba tři setiny stouplo reprodukční číslo, mírně se zlepšily ostatní tři ukazatele pro výpočet skóre - tedy průměrný počet nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, ale nyní už jeho hodnota není relevantní. Hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic. Uvolnit restrikce bude podle nedávných vyjádření ministrů možné, až počet hospitalizovaných klesne zhruba na tři tisíce, tedy třetinu současného stavu. Zlepšit epidemickou situaci by mělo kromě restrikcí hlavně pokračující očkování.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy