V pátek v ČR přibylo 168 případů covidu-19, nejvíce od 11. dubna

pátek přibylo v Česku 168 nových případů nemoci covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek od 11. dubna. Od března, kdy byli zaznamenáni první nakažení, bylo v ČR potvrzeno 11.044 případů nemoci.

Koronavirus Covid-19

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00. Denní nárůsty případů v posledních týdnech značně kolísají kvůli cílenému testování lidí v lokálních ohniscích nemoci. V pátek například hygienici zahájili další plošné testování pracovníků těžební firmy OKD na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku. Evidovali tam podle informací z pátečního odpoledne 167 nakažených a dalších 85 na dole ČSM-Jih.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová řekla dnes Českému rozhlasu - Radiožurnálu, že vysoký denní nárůst může souviset s intenzivním testováním v lokálních ohniscích. "Samozřejmě v ohniscích se testují kontakty, takže je jasné, že jsou to kontakty původních případů," uvedla. "A dále bych řekla, že po určitém rozvolnění, které díky dobré epidemiologické situaci nastalo, to bohužel vede i k tomu, že se nechováme, jeden každý z nás, úplně zcela zodpovědně," doplnila. Situace je ale podle ní stále pod kontrolou.

Denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku v poslední době opakovaně prudce stoupaly a klesaly. V polovině června se nárůst držel pod 50 případy za den, ale 18. a 19. června náhle vzrostl na zhruba 120 případů. Poté zase okamžitě klesl na desítky případů denně a ve středu 24. června znovu stoupl až na 127 nakažených za den. V Moravskoslezském kraji se nákaza objevila na několika dolech, kromě dolů ČSM také na dole Darkov. Další lokální ohnisko se nedávno objevilo v Libereckém kraji v podniku na výrobu automobilových součástek Magna Exteriors (Bohemia).

Právě Karvinsko v Moravskoslezském kraji a Liberecko mají i nejvyšší podíl nových případů covidu-19 za posledních sedm dní k počtu obyvatel. Na Karvinsku připadá za uplynulý týden asi 92 nových případů na 100.000 obyvatel a na Liberecku přes 17 případů na 100.000 obyvatel. Nejvyšší absolutní počet případů nákazy je od začátku epidemie v Praze, a to 2485.

"V jednání je, že Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje zcela určitě pro oblast Karviné vydá další mimořádné opatření. Tam je situace poněkud jiná. A nějaké opatření se plánuje právě i v Praze. Budeme to vyhodnocovat teď o víkendu," uvedla hlavní hygienička. V těchto regionech bude podle ní zřejmě nařízeno povinné nošení roušek ve zdravotnických a sociálních zařízeních či MHD. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Radiožurnálu řekl, že by také mohl být na Karvinsku případně omezen počet účastníků hromadných akcí jen na 100.

Počet provedených testů na koronavirus v pátek stoupl oproti čtvrtku zhruba o tři stovky na 3995. Zvýšil se také podíl potvrzených případů nákazy na počtu testů, a to ze čtvrtečních 2,51 procenta na 4,21 procenta.

V pátek stoupl i počet zemřelých lidí nakažených koronavirem. Přibylo jedno úmrtí a další tři dnes, takže zemřelých s covidem-19 bylo celkem v Česku zaznamenáno 349. Od přelomu května a června také postupně roste aktuální počet nemocných, tedy počet zaznamenaných případů covidu-19 po odečtení vyléčených a zemřelých. Nemocných je nyní přes 3000. Z nemoci se vyléčilo zhruba 70 procent nakažených. U většiny z nich má nemoc lehčí průběh, v nemocnicích je podle webu ministerstva v současnosti 122 lidí s covidem-19.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky