Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V neděli v ČR výrazně klesl nárůst počtu případů covidu-19

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v ČR v neděli klesl oproti předchozímu týdnu o třetinu na 4283 nakažených. Předešlou neděli bylo případů zhruba 6300. Oproti předchozí neděli se také snížil podíl pozitivních případů na počtu provedených testů ze zhruba 41 procent na 35,2 procenta.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V sobotu byl naopak nárůst počtu nakažených, když dosáhl 8405 případů, o dvě třetiny vyšší než za stejný den před týdnem.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, po sobotním poklesu v neděli stagnoval. V sobotu se množství hospitalizovaných snížilo z předchozích více než 7000 na zhruba 6600 a v neděli činilo 6622. Z toho 1071 pacientů bylo ve vážném stavu.

Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno přes 835.000 případů choroby. Zemřelo 13.272 nakažených. V neděli bylo podle webu ministerstva úmrtí 80, ale počty zemřelých ve statistikách ministerstvo pravidelně zpětně navyšuje. V předchozích dnech minulého týdne se denní počty úmrtí pohybovaly většinou kolem 150 až 160.

V minulém týdnu ve středu byl zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů covidu-19 od začátku epidemie, a to více než 17.700. Velmi vysoký byl i podíl pozitivních případů, který v minulém týdnu vystoupal ve středu až na 45,6 procenta. Nejvyšší za epidemii byl 1. ledna, kdy přesáhl 52 procent. Minulý týden rostly i počty hospitalizovaných. V nemocnicích bylo až téměř 7400 lidí s covidem-19. Situace se tak přiblížila rekordním číslům z loňského listopadu, kdy bylo hospitalizovaných přes 8000.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v pátek řekl, že kapacity nemocnic se blíží svým limitům. Média v minulých dnech citovala primáře interny chebské nemocnice Stanislava Adamce, podle kterého už bylo nutné na jeho oddělení rozhodovat, který pacient dostane lůžko na jednotce intenzivní péče a který navzdory potřebě jen na standardním oddělení.

Kvůli plným nemocnicím v kraji vyzvali Piráti a KDU-ČSL premiéra a ministra zdravotnictví, aby umožnili převést některé pacienty do sousedního Německa. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli ČTK řekl, že teď není důvod, aby stát žádal v zahraničí o pomoc s covidovými pacienty. Přetížená chebská nemocnice podle dnešních informací přemístí 14 pacientů s covidem-19 do jiných nemocnic v Česku.

Chebsko je právě jedním z regionů Česka, kde se v posledních dnech covid-19 šíří nejvíce. Za uplynulých sedm dní přibylo na Chebsku zhruba 1162 případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Vyšší nárůst zaznamenalo jen Trutnovsko, kde přibylo 1280 nakažených.

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření covidu-19, dnes mírně klesl na 84 bodů ze sta. Předchozí dva dny byl na 87 bodech. PES zůstává na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:28

České stavebnictví se propadá. Ničí ho přílišná byrokracie

„Stavět v České republice je drahé, zdlouhavé a administrativně náročné. To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Navíc stavebnictví nadále zatěžují stále relativně vysoké úrokové sazby a nedostatek pracovních sil,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy