Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V neděli přibylo v Česku 823 nakažených

Koronavirus COVID-19
Koronavirus COVID-19
Foto: Pixabay

V neděli přibylo v Česku 823 případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst od 13. září. Hospitalizovaných lidí s covidem-19 bylo v neděli nejméně od 18. října, a to 3913. Za celou dobu epidemie od začátku loňského března bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu nakažených koronavirem a 28.532 zemřelých lidí s covidem-19. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, se k dnešku oproti neděli nezměnilo a dál se drží pod zlomovou hodnotou jedna.

Denní nárůsty počtu případů covidu-19 v Česku postupně klesají už od začátku letošního března, kdy vystoupaly na téměř 17.000. V neděli byl nárůst množství nakažených oproti předchozímu týdnu nižší skoro o pětinu. O víkendu se pravidelně provádí výrazně méně testů na koronavirus než ve všedních dnech. I podíl počtu nakažených na celkovém množství provedených testů byl ale ve srovnání s předešlou nedělí nižší.

Podíl pozitivních na počtu preventivně prováděných testů, které tvoří naprostou většinu z celkového množství testů, se v neděli oproti stejnému dni předchozího týdne snížil z 0,43 na 0,35 procenta. U tzv. epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních klesl ze zhruba 7,1 na 6,9 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl nakažených snížil ze zhruba 12,9 procenta na 11,6 procenta.

Postupně klesají od poloviny března i počty lidí s covidem-19 v nemocnicích. Už v předchozích dnech se tak množství pacientů dostalo na nejnižší čísla od října. Statistiky ministerstva však nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak stále vysoké. I kapacity nemocnic se ale v poslední době částečně uvolňují. Podle údajů ministerstva bylo začátkem dubna volných jen 16 procent lůžek s plicní ventilací a 27 procent standardních lůžek s kyslíkem. K dnešnímu ránu už bylo lůžek s plicní ventilací volných 22 procent a standardních lůžek 29 procent.

Snížilo se v posledních dnech znovu i tzv. reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Po vystoupání nad hodnotu jedna v první polovině minulého týdne kleslo do neděle na zhruba 0,73. Na stejné hodnotě zůstalo i dnes. Stejný zůstal také index rizika protiepidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření covidu-19. V současnosti činí 53 bodů, což odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti.

V neděli však klesl i počet lidí očkovaných proti covidu-19. Vakcínu dostalo jen asi 16.500 lidí, tedy přibližně o 3000 méně než předchozí neděli a nejméně od 5. dubna. V minulém týdnu byl ve čtvrtek zaznamenán nejvyšší denní počet očkovaných od prosincového začátku vakcinace, a to téměř 71.000 lidí. Od začátku očkování v Česku na konci prosince už zdravotníci podali 2,47 milionu dávek vakcín a přes 850.000 lidí už dostalo obě potřebné dávky očkování.

Původně vláda plánovala, že po Velikonocích bude očkováno až 100.000 lidí denně, poté však začaly váznout dodávky vakcín. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) minulý týden oznámil, že Česko dostane navíc proti plánovaným dodávkám další dávky vakcín od firem Pfizer/BioNTech, což by mělo pomoci navýšit počty očkovaných na 100.000 denně.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy