Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skokový nárůst. V Česku je 94 pacientů s koronavirem

Koronavirus Covid-19
Koronavirus Covid-19
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku je 94 lidí nakažených novým typem koronaviru. Od úterý se tak počet infikovaných zvýšil o 31, což je zatím největší denní nárůst nakažených v zemi. Testováno bylo v Česku na přítomnost koronaviru zatím 1358 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 22:20. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl večer televizi Nova, že rozhodnutí Světové zdravotnické organizace (WHO), která považuje nynější celosvětové šíření nákazy nového typu koronaviru za pandemii, nepřináší pro Česko nic nového.

COVID-19: Aktuální počty onemocnění koronavirem v ČR zde.

"To neznamená nic. My to víme a my se podle toho chováme," uvedl Babiš v reakci na prohlášení WHO. Dodal, že na úřadu vlády dnes večer jedná o zajištění dostatečného počtu respirátorů a ventilátorů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes odpoledne uvedl, že stav dvou pacientů v Česku je vážnější. Jeden z těchto pacientů je na jednotce intenzivní péče v pražské Nemocnici na Bulovce. Podle Novy jde o už dříve hospitalizovaného řidiče taxi, u kterého není jasný zdroj nákazy. Druhou pacientkou s obtížnějším průběhem nemoci je podle Vojtěcha seniorka hospitalizovaná v Brně. Podle ředitele brněnské fakultní nemocnice Jaroslava Štěrby je ale žena ve stabilizovaném stavu a leží na standardním pokoji.

Nejvyšší počet nakažených má podle dosavadních informací Praha, k dnešním 17:00 jich bylo v hlavním městě 41. Od rána tak přibylo 11 nových případů. "Šest nových, laboratorně potvrzených případů se pohybovalo v těsné blízkosti již dříve diagnostikovaných nemocných," uvedli na svém webu pražští hygienici. Tří nové diagnózy podle nich souvisí s nákazou v rámci rodiny.

Testy potvrdily nákazu například u dvou pracovnic finančního úřadu pro Prahu 10. Podle Generálního finančního ředitelství i podle mluvčího pražských hygieniků Zbyňka Boublíka ale ženy nepřišly do styku s veřejností. Kvůli kontaktu s první nakaženou úřednicí skončilo 24 pracovníků úřadu v domácí karanténě.

Starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta) kritizovala způsob informování radnice o nakažených. "Považuji za neakceptovatelné, že jsem se o situaci na finančním úřadě dozvěděla z médií. Okamžitě jsem kontaktovala ředitelku Hygienické stanice hlavního města a vedoucí protiepidemického oddělení pro Prahu 10," sdělila ČTK Chmelová. Na čtvrteční ráno svolala krizový štáb Prahy 10.

Z potvrzených nakažených se z nemoci COVID-19 zatím nikdo nevyléčil. "Přestože jsou někteří pacienti, kteří již neprojevují nějaké klinické příznaky, to znamená v zásadě se cítí zdraví, tak stále jsou infekční," řekl dnes Vojtěch České televizi.

První případy nákazy koronavirem byly v Česku potvrzeny 1. března. Bezpečnostní rada státu v úterý vyhlásila zákaz konání všech akcí, při nichž by se na jednom místě mohlo shromáždit více než 100 lidí. Přerušena je také výuka v základních, středních školách, vyšších odborných a vysokých školách.

Už dřív ministerstvo nařídilo dvoutýdenní karanténu po návratu z Itálie pro české občany a cizince s trvalým a přechodným pobytem v ČR, na hranicích v pondělí začaly namátkové kontroly s měřením teploty. Přerušeny byly lety do severoitalských měst, Číny a Jižní Koreje. Nevydávají se víza lidem v Íránu. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.

Témata:  Koronavirus COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy