Účtenková loterie kvůli úsporám končí

Výběr informací o účtenkové loterii k elektronické evidenci tržeb (EET), jejíž poslední slosování se uskuteční 15. dubna; ministerstvo financí se rozhodlo loterii ukončit v souvislosti s úsporami kvůli boji s novým typem koronaviru.

účtenková loterie
reklama

- Ministerstvo financí (MF) pořádalo účtenkovou loterii od 1. října 2017. Slibovalo si od ní větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v EET (funguje od prosince 2016), jejíž efektivita se tím měla zvýšit. Opozice ale byla k zavedení loterie skeptická.

- Zájemci mohli své účtenky registrovat prostřednictvím formuláře na www.uctenkovka.cz nebo pomocí mobilní aplikace Účtenkovka. Hráč mohl zaregistrovat z jednoho obchodu jednu účtenku denně. Obdobnou loterii zavedlo již dříve Chorvatsko, Slovensko či Slovinsko.

- Průměrně se každý měsíc slosování zúčastnilo zhruba 380.000 hráčů s 16 miliony zaregistrovaných účtenek. Nejvíce hráčů vůbec se do projektu zapojilo v listopadu 2017, a to 478.000. Zatím posledního losování letos v březnu se zúčastnilo 311.000 soutěžících, kteří zaregistrovali 13,1 milionu účtenek.

- Do října, tedy za dva roky existence loterie, se do ní zapojil téměř milion lidí. "Účtenkovku považujeme vzhledem k počtu hráčů i registrovaných účtenek za úspěšný projekt. Za úspěch považujeme také minimální pokles počtu hráčů, který je v čase nevyhnutelný u každé loterie či obdobné hry ...," řekl Tomáš Weiss z tiskového oddělení MF.

- Loni na podzim se ale objevilo podezření, že loterie není regulérní a že se při ní obcházejí pravidla. Některá média totiž v té době informovala o tom, že jeden hráč za měsíc zaregistroval přes 11.000 účtenek a loterii tak mohli ovládnout profesionální hráči. MF následně pravidla loterie pozměnilo. Každý hráč tak od prosince mohl zaregistrovat maximálně 500 účtenek měsíčně.

- Server Seznam Zprávy koncem roku uvedl, že MF podezírá dvě firmy ze zneužívání loterie. Na obě proto podalo trestní oznámení. Na podezřelé firmy upozornila finanční správa, která se předtím zaměřila na subjekty, které vystavují účtenky vykazující znaky fiktivních tržeb, zejména velké množství haléřových účtenek.

- MF v prosinci uvedlo, že náklady na propagaci účtenkovky za rok 2019 budou zřejmě činit zhruba pět milionů korun. Fixní náklady na loterii firmou Wincor Nixdorf, která provoz zajišťuje, činí ročně 12,4 milionu korun a MF každý rok na výhry vyčlenilo 64,8 milionu.

- Slosování loterie bylo na pořadu každý 15. kalendářní den v měsíci. MF od prosince zvýšilo počet možných výher v loterii, a to z 21.025 na 30.215. Celková hodnota výher zůstala ale zachována, změna se týkala především navýšení počtu nejnižší stokorunové výhry. První výhra je milion korun, druhá automobil za zhruba 400.000 Kč, třetí 300.000 Kč, čtvrtá 200.000 Kč a pátá 100.000 korun.

- Záměr zrušit účtenkovou loterii kvůli úsporám oznámila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v půlce března. "Začnu škrtat ve své kapitole, začnu tím, že zruším účtenkovou loterii, což je úspora teď hned rychlá 65 milionů korun ročně a raději je dám na roušky," řekla Schillerová České televizi.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky