Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

T-Mobile koupil od Kaprainu frekvence v pásmu 3,5 GHz pro mobilní síť 5G

T-Mobile
T-Mobile
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Mobilní operátor T-Mobile koupil od investiční skupiny Kaprain frekvence v pásmu 3,5 GHz. Získaných 80 MHz využije na rozvoj vysokorychlostní sítě 5G. Cenu se firmy rozhodly nezveřejňovat. T-Mobile to oznámil v dnešní tiskové zprávě.

Skupina Kaprain, který patří Karlu Pražákovi, frekvence získala v aukci vypsané Českým telekomunikačním úřadem v roce 2020. Loni na podzim pak oznámila, že se kmitočtů hodlá zbavit.

T-Mobile již v pásmu 3,5 GHz vlastní 60 MHz. Rozšířené spektrum na 140 MHz využije pro zvýšení rychlosti. "Nový blok frekvencí bude T- Mobile v následujícím období používat pro rozvoj sítě 5G s cílem doručit zákazníkům výrazně kvalitnější službu než na jakou jsou zvyklí ve 4G.

Větší šířka kanálu přinese podle operátora násobně vyšší rychlosti při stahování dat (až přes jeden Gbit/s) a násobně vyšší kapacitu sítě umožňující obsloužit z jedné základnové stanice vysokorychlostním internetem větší počet zákazníků.

T-Mobile, stejně jako konkurenční O2 a Vodafone, buduje 5G i na dalších frekvencích, včetně 700 MHz, které firmy získaly uvolněním části spektra původně určeného pro televizní vysílání.

Témata:  T-Mobile

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:38

Novela zákoníku práce letos přiznává dovolenou také brigádníkům. Kdy mají nárok? Jak dovolenou vypočítat?

Také brigádník potřebuje čas na odpočinek a regeneraci, zvlášť pokud pracuje dlouhodobě. V letošním roce poprvé si mohou lidé pracující na dohody vybírat díky novele zákoníku práce dovolenou stejně jako zaměstnanci pracující na hlavní pracovní poměr. Jak se počítá a za jakých podmínek si ji mohou vzít?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy