Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko a Norsko oficiálně uznaly Palestinu jako suverénní stát. Není to rozhodnutí proti Izraeli, řekl Madrid

Ramallah v Palestině, ilustrační fotografie
Ramallah v Palestině, ilustrační fotografie
Foto: unsplash.com

Španělsko v úterý oficiálně uznalo palestinský stát. V platnost vstoupil i stejný krok Norska a v úterý by to mělo udělat i Irsko. Uvedla to agentura AFP.

Mluvčí španělské vlády Pilar Alegría krok své země označila za historický den. Španělský premiér již dříve uvedl, že hlavním cílem je pomoci Izraelcům a Palestincům dosáhnout míru. "Není to rozhodnutí, které přijímáme vůči někomu. Už vůbec ne vůči Izraeli," dodal.

Norsko předsedovi vlády Palestinské samosprávy Muhammadu Mustafovi dokumenty o uznání palestinské žádosti předalo v neděli, v platnost však toto rozhodnutí vstoupilo v úterý. Norský ministr zahraničí Espen Barth Eide to označil za speciální den v norsko-palestinských vztazích. "Norsko je již více než 30 let jedním z nejhorlivějších zastánců palestinského státu," řekl.

Irský premiér Simon Harris před úterním zasedáním vlády řekl, že uznání palestinského státu je důležitá chvíle s cílem udržovat naživu naději na dvoustátní řešení.

Dublin, Madrid a Oslo jsou přesvědčeny, že jejich iniciativa má symbolický vliv, který by mohl povzbudit i další země, aby následovaly jejich příklad.

Uznání palestinského státu tyto tři země oznámily ještě minulý týden. Izrael reagoval se znepokojením a jeho diplomatické vztahy s těmito zeměmi - zejména se Španělskem.

Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares v úterý oznámil, že jeho země, Irsko i Norsko budou společně "klidně ale rázně" reagovat na rozzlobenou reakci Izraele na jejich rozhodnutí uznat palestinský stát.

Palestinský stát již uznaly desítky zemí, zatím tak však neučinila žádná významná západní mocnost.

Témata:  Palestina Španělsko

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy