Slovensko zavede karanténu pro neočkované cestující, týkat se bude i dětí nad 12 let

Slovensko bude od 9. července až na výjimky vyžadovat při vstupu do země karanténu od cestujících, kteří nejsou očkováni proti nemoci covid-19. O dnešním rozhodnutí vlády novináře informoval státní tajemník (náměstek) ministerstva zahraničí Martin Klus. V současnosti při cestách na Slovensko z Česka a z dalších zhruba čtyř desítek zemí s nízkým epidemickým rizikem postačuje negativní výsledek testu na koronavirus. Slovensko také uzavře menší hraniční přechody se sousedními zeměmi, včetně České republiky.

Ilustrační fotografie
reklama

Od 9. srpna se pak už výjimky z karantény nebudou vztahovat na neočkované lidi, kteří přes hranice pravidelně dojíždějí za prací. Zpřísnění podmínek cestování zdůvodnilo ministerstvo zdravotnictví šířením nakažlivější mutace koronaviru a častým zneužíváním dosavadního systému výjimek. Opatření má rovněž přispět k většímu zájmu obyvatel země o očkování proti covidu-19, ve kterém země zaostává za EU.

"Princip je postaven na rozlišování mezi očkovanými a neočkovanými osobami. Očkování je stále dobrovolné. S každou volbou přichází nějaká odpovědnost. Očkovaní budou mít mnohem jednodušší přístup z každé země,“ řekl Klus. Nově již nebude záležet na tom, ze které země cestující přijíždí. Detaily nových pravidel hraničního režimu určí vyhláška úřadu hlavního hygienika.

Podle slovenských médií se neočkovaní cestující budou muset při vstupu na Slovensko elektronicky registrovat a nastoupit na dva týdny do karantény. Tu bude možné zkrátit obdržením negativního výsledku laboratorního testu na koronavirus, který lze absolvovat na pátý den izolace. Klus původně před novináři rovnou zmiňoval onu jen pětidenní karanténu.

Rozhodnutí slovenské vlády zkomplikuje cesty neočkovaných českých turistů na dovolenou na Slovensko, kde před propuknutím epidemie covidu-19 Češi tvořili nejpočetnější zahraniční klientelu v ubytovacích zařízeních. Opatření postihne také Slováky při návratu do vlasti z letních dovolených v zahraničí, pokud se nenechali očkovat.

Po uplynutí měsíčního přechodného období se stejným režimem jako běžní cestující budou řídit také lidé, kteří přes slovenské hranice pravidelně dojíždějí za prací a kteří dosud měli výjimky z karantény. Na děti od 12 let se budou vztahovat stejná karanténní pravidla jako na jejich rodiče.

Na Slovensku již bylo potvrzeno několik případů koronavirové varianty delta, která je nakažlivější než původní virus.

Příští týden Slovensko uzavře menší hraniční přechody se sousedními zeměmi; v případě hranic s ČR půjde podle plánu ministerstva vnitra o 14 z celkového počtu 32 přechodů a silničních přejezdů.

Slovenská vláda také schválila návrh zákona, na jehož základě by úřad hlavního hygienika mohl nařídit, že se hromadných akcí budou moci účastnit nebo vstupovat do provozů s větším počtem osob budou moci jen lidé, kteří jsou očkováni proti covidu-19 nebo absolvovali test na koronavirus, případně prodělali covid-19. Testy na koronavirus budou podle oznámení ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského bezplatné jen pro osoby, které splní stanovené podmínky, jako například kontakt s infikovaným.

Slovensko v podílu očkovaných obyvatel proti covidu-19 zaostává za EU, alespoň první dávku některé z vakcín dostali dosud necelé dvě pětiny obyvatel země. Zejména představitelé vlády a prezidentka Zuzana Čaputová opakovaně vybídli Slováky, aby se nechali očkovat. Část opozice naopak vystupuje proti očkování.

Nenaplnila se ani očekávaní ministra financí a bývalého premiéra Igora Matoviče, že podíl očkovaných výrazněji stoupne díky používání ruské vakcíny Sputnik V. Zájem o tuto očkovací látku, kterou dosud neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), na pětimilionovém Slovensku projevilo jen zhruba 15.000 lidí. Matovič dnes oznámil, že stát chystá loterii o peněžité ceny pro očkované.

Bratislava už dříve rozhodla o ukončení registrace na očkování Sputnikem V na konci června, a to s ohledem na blížící se expiraci dodaných 200.000 dávek této vakcíny. Slovensko je dovezlo už na začátku března, okolnosti nákupu tehdy ale prohloubily v zemi vládní krizi, která vyústila v demisi Matoviče z funkce premiéra. Očkování Sputnikem V na Slovensku pak začalo až v první polovině června.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky