Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko pokračuje v uvolňování karanténních omezení

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Slovensko po přetrvávajícím zlepšování epidemické situace pokračuje v uvolňování karanténních omezení, které dříve zavedlo kvůli šíření koronavirové infekce. Nově značná část obyvatel už nepotřebuje potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, ve většině okresů platí mírnější zákaz vycházení a s omezeními se mohou konat kulturní akce.

Počet hospitalizovaných pacientů v souvislosti s koronavirovou nákazou v neděli na pětimilionovém Slovensku klesl na 1327 osob, což je nejméně od konce října. Právě počet lidí v nemocnicích s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto omezení je v zemi podle národního protiepidemického systému hlavním ukazatelem pro uvolňování karanténních omezení.

V regionech s nejlepší epidemickou situací, tedy ve většině okresů včetně Bratislavy, nově platí zákaz vycházení pouze mezi 21:00 až 01:00 SELČ. Mimo této doby tak lidé například při cestě do práce nebo ze zaměstnání už nepotřebují potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus. Už minulý týden úřady schválily, že test na koronavirus nemusejí absolvovat ani žáci.

Test je nadále až na výjimky potřebný pro lidi, kteří navštíví různé kulturní akce, jejichž konání ve většině okresů nově povolil úřad hlavního hygienika. Například v interiérech ale může počet návštěvníků dosáhnout maximálně 150 lidí, nanejvýš ovšem polovinu kapacity provozu.

Prokázat se testem na koronavirus obecně nepotřebují děti do věku deset let, dále lidé očkování proti covidu-19 nebo osoby, které toto onemocnění prodělali posledních 180 dnech.

Karanténní opatření začalo Slovensko výrazněji uvolňovat před dvěma týdny, kdy umožnilo obnovit provoz kromě jiného všem prodejnám a ubytovacím zařízením. Minulý týden se pak otevřely zahrádky restaurací a fitness centra. Při cestování na Slovensko až na výjimky nadále platí povinnost nástupu do karantény.

Témata:  Slovensko

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy