Kdy Slovensko otevře hranice s ČR? Premiér Matovič chce pomalejšího rozvolňování

Slovensko plánuje o případném uvolnění režimu na společných hranicích s Českou republikou a Rakouskem rozhodnout do poloviny června, na kdy oba jeho zmínění sousedé vyjádřili svou připravenost otevřít hranice. Novinářům to dnes řekl šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok po jednání s kolegy z ČR a Rakouska. Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg uvedl, že trojice zemí chce "na palubu" přibrat také Maďarsko.

Ilustrační fotografie

Slovensko kvůli pandemii choroby covid-19 až na výjimky neumožňuje vstup cizincům na své území. Rakousko o uplynulém víkendu otevřelo všechny hraniční přechody například s Českem a Slovenskem. Český ministr vnitra Jan Hamáček zase řekl, že Česko chce otevřít od 26. května drtivou většinu hraničních přechodů.

"Rakousko i Česko ohlašují připravenost úplně otevřít hranice vůči Slovenské republice a ostatním zemím od 15. června. Pro Slovensko to znamená, že nejpozději k 15. červnu si musíme my doma vyhodnotit, zda umožníme reciprocitu Rakousku a Česku," řekl Korčok po společné videokonferenci. Podle něj stávající čísla o vývoji pandemie sice vyvolávají euforii, ale nelze již nyní oznámit uvolnění režimu na hranicích od poloviny června, a to kvůli případnému zhoršení situace.

Korčok uvedl, že do podobné videokonference s kolegy z ČR a Rakouska se příště zapojí i zástupce Maďarska.

Také podle rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga se do jednání zapojí i Maďarsko. "Dohodli jsme se, že touto cestou chceme jít společně a že na palubu vezmeme i Maďarsko," uvedl po jednání s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem a slovenským kolegou Korčokem.

Také podle rakouského ministra se nyní "intenzivně" pracuje na návratu k úplné svobodě pohybu přes hranice do poloviny června. "Rozhodnutí o otevření hranic by mohlo padnout už příští týden a tehdy se stanoví i konkrétní datum otevření hranic," řekl agentuře APA Schallenberg.

Šéf rakouské diplomacie zároveň zdůraznil, že bilance nakažených ve všech třech sousedních zemích je dobrá. "Základní podmínkou (pro otevření hranic) je to, aby pozitivní vývoj zůstal, jaký je," dodal.

Slovensko již téměř měsíc zaznamenává nízký přírůstek počtu nakažených, v pondělí testy dokonce neodhalily žádného nakaženého. Premiér Igor Matovič, který se řadí k zastáncům spíše pomalejšího odbourávání omezení, dříve označil Slovensko za evropskou špičku v boji proti koronaviru.

V Rakousku se počet nově nakažených za den drží pod hranicí sta od 17. dubna. Od počátku epidemie se nákaza potvrdila u 16.231 lidí, z nichž 632 zemřelo. V nemocnicích je ale nyní už jen 182 lidí, z toho na jednotkách intenzivní péče 39. Hranice zatím Rakousko plně otevřelo jen s Německem, Švýcarskem a Lichtenštejnskem. O víkendu otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem, zachovalo ale namátkové kontroly.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky