Skiareály znovu žádají vládu o otevření

Provozovatelé skiarelů a profesní organizace znovu vyzvali vládu k jasnému vyjádření, kdy a případně za jakých podmínek provoz zimních středisek umožní. Na rozhodnutí zbývá poslední zhruba týden, pozdější otevření postrádá u většiny lyžařských areálů smysl. Provozovatelé jsou připraveni fungovat i za přísnějších podmínek, než která nastavilo například Rakousko. Zástupci skiareálů a profesních organizací to uvedli v dnes odeslaném dopisu premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a vládě, který má ČTK k dispozici.

Ilustrační fotografie
reklama

Skiareály nejsou podle jejich provozovatelů samy o sobě z epidemiologického hlediska rizikové, neukazují na to podle nich žádná data. Poukazují, že střediska fungují v Rakousku, od následujícího víkendu se vleky rozjedou také v Polsku a v mnoha oblastech Itálie.

V České republice je období jarních prázdnin a lidé přes uzavřené sjezdovky na hory stejně vyrážejí. "Vzhledem k dlouhodobému uzavření jiných možností trávení volného času a narůstající frustraci v domácnostech je nepravděpodobné, že tento trend poklesne. Mobilita tedy existuje a naopak bez fungujících skiareálů nelze pohyb návštěvníků na svahu organizovat a regulovat a zajistit i další potřebné služby či infrastrukturu," napsali zástupci odvětví v dopise.

Nastavená opatření mohou provozovatelé podle profesních organizací ve spolupráci se státem aktivně vymáhat. Snížilo by to zdravotní rizika vyplývající z dosavadní chaotické situace na horách. "Žádáme pana ministra (zdravotnictví Jana) Blatného o jednání, ve kterém bychom rádi odůvodnili naše stanovisko a mohli i dále konzultovat opatření v areálech pro zabezpečení zdraví našich občanů," uvedli dále.

Krátí se čas vhodných podmínek pro fungování skiarelů, ale pro mnohá střediska je stávající situace fatální i z ekonomického hlediska. Ztráty tuzemských skiareálů ke konci ledna podle Asociace horských středisek činí 1,5 až dvě miliardy korun.

V ČR funguje 450 lyžařských středisek, do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky