Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Psi a kočky se mohou nakazit koronavirem, ale nepřenáší ho na lidi, zjistili vědci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Domácí psi a kočky nemohou přenášet nový koronavirus na lidi, mohou ale vykazovat slabou přítomnost patogenu, pokud se nakazí od svých majitelů. K tomuto závěru podle agentury AP dospěl hongkongský Úřad pro zemědělství, rybolov a životní prostředí poté, co odborníci zkoumali hongkongského psa, u něhož testy prokázaly slabou přítomnost viru. Zvíře se podle expertů mohlo nakazit od své nemocné majitelky. Onemocnění COVID-19 se však u něj nejspíše nerozvine.

"V tuto chvíli nemáme žádný důkaz o tom, že by domácí mazlíčci mohli být zdrojem nákazy COVID-19 nebo že by se onemocnění u nich mohlo rozvinout," řekl podle AP nejmenovaný mluvčí hongkongského úřadu.

Vědci mají podezření, že nový typ koronaviru se poprvé objevil u netopýrů, poté přešel na jiné druhy, možná malé, divoce žijící savce a od nich se přenesl na člověka. U zkoumaného psa se ale hongkongská odborná veřejnost shodla na tom, že vzhledem k slabé přítomnosti infekce v jeho těle se nejspíše nakazil od člověka, konkrétně od své majitelky, se kterou byl v karanténě. Pes bude před propuštěním z karantény opět testován na koronavirus. Spolu s ním je v karanténě další pes, u něhož byl test negativní. I toto zvíře však bude testováno opakovaně.

Hongkongský úřad proto doporučuje, aby byla zvířata z domácností, v nichž se někdo nakazil koronavirem, umístěna do karantény. Úřad dále zdůraznil, že majitelé všech domácích zvířat by měli dodržovat správnou hygienu včetně mytí rukou při kontaktu se svými mazlíčky a neměli by je líbat. Zároveň by si ale lidé neměli dělat příliš velké starosti a rozhodně by se měli o svá zvířata dál starat a neopouštět je, uvedl mluvčí úřadu.

V Hongkongu se nákaza koronavirem prokázala u více než 100 lidí, přičemž dva nemoci podlehli. Celosvětově se koronavirem nakazilo přes 95.300 lidí a více než 3200 zemřelo, převážná většina z nich v pevninské Číně, odkud se nemoc začala koncem loňského roku šířit.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Psi

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy