Předpověď počasí na noc a neděli 27. prosince. Část ČR zasáhne vichřice

Východ a sever Česka zasáhne zřejmě v neděli a pondělí silný vítr. V nárazech dosáhne místy rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, tedy síly vichřice. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a předpovědi počasí.

Ilustrační fotografie

Výstraha před větrem platí od nedělních 10:00. Silný vítr se pak může objevit po zbytek neděle i celé pondělí. Nejprve zasáhne sever Čech - severovýchodní část Ústeckého kraje, celý Liberecký kraj a sever Královéhradeckého kraje. V neděli odpoledne a večer bude vát silný vítr také ve východní části Čech a na západě a severu Moravy a Slezska. V pondělí pak zasáhne celou Moravu a Slezsko, zatímco na severu a východě Čech bude během dne postupně ustávat.

Na Českomoravské vrchovině a na severu země bude mít vítr v neděli podle předpovědi ČHMÚ rychlost až 90 kilometrů za hodinu. Na horách na severu Česka může rychlost větru dosáhnout dokonce až zmíněných 110 kilometrů za hodinu. Stejně vysokou rychlost může mít vítr v nárazech také v pondělí na horách ve východní polovině republiky.

Meteorologové doporučují lidem, aby kvůli větru zajistili okna a dveře a upevnili volně položené věci venku. Hrozí pády stromů a větví či elektrického vedení. Lidé by proto podle ČHMÚ měli omezit také jízdy autem, výlety do lesů a hor a celkově pohyb venku, nebo jezdit s maximální opatrností.

Počasí v noci (22-07):
Jasno až polojasno. Nejnižší teploty -3 až -7 °C, v údolích ojediněle až -9 °C. Slabý, k ránu mírný jižní vítr 2 až 6 m/s, na horách na severu postupně místy s nárazy kolem 20 m/s.

Tlaková tendence: zpočátku slabý, postupně mírný až silný pokles

Rozptylové podmínky: dobré, místy mírně nepříznivé

Počasí přes den (07-24):
Jasno až polojasno, na západě až oblačno. Odpoledne a večer ve východní polovině území přibývání oblačnosti až na zataženo a ojediněle slabé sněžení. Nejvyšší teploty -2 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C. Zpočátku mírný, postupně čerstvý jihovýchodní až jižní vítr 4 až 8 m/s, na Českomoravské vrchovině a místy na severu 7 až 12 m/s s nárazy 15 až 25 m/s (55 až 90 km/h), na horách na severu kolem 30 m/s (110 km/h). V západní polovině Čech vítr mírný 2 až 6 m/s.

Tlaková tendence: silný pokles

Rozptylové podmínky: dobré

Témata: počasí | vítr | MoneyMAG.cz

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky