Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojišťovny: Testy na covid stojí ročně až 12krát více než očkování

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Náklady systému veřejného zdravotního pojištění na testování na covid-19 za jednoho člověka mohou být ročně až 25.000 korun, což je 12krát více, než kolik stojí očkování proti této nemoci. ČTK o tom dnes informoval Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje šest menších pojišťoven s celkem asi 4,5 milionu pojištěnců.

Vláda tento týden rozhodla, že preventivní testy, které lidé potřebují například pro cestování, návštěvu kulturních akcí či restaurací, nebudou od září hrazeny. Výjimku budou mít děti do 12 let, protože pro ně zatím není dostupné očkování. Testy budou i nadále hrazeny také lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a těm, kteří už s očkováním začali, ale nemají ho dokončené. K prokázání bezinfekčnosti se totiž používá až doba po uplynutí dvou týdnů po druhé dávce nebo po první dávce v případě jednodávkové vakcíny.

"Až šest testů měsíčně zdarma představuje značnou zátěž pro už tak přetížené zdravotnictví a žádnou ochranu před infekcí neposkytuje. Jen pro srovnání, zatímco roční náklady na testování mohou být až 25.000 korun, průměrná platba pojistného je 40.000 korun. Ty peníze pak zkrátka chybí jinde," uvedl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. Nyní mají lidé zdarma dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně. V minulosti, kdy se denní počty nových nákaz pohybovaly v tisících, se mohli nechat otestovat antigenním testem i každé tři dny.

S rostoucí proočkovaností a dostupností očkování by se podle pojišťoven neměly testy hradit z veřejného zdravotního pojištění. Proplácení testů podle pojišťoven dávalo smysl v době, kdy byl v Česku nedostatek očkovacích látek.

Letos jsou na veřejné zdravotní pojištění plánovány náklady zhruba 399 miliard korun. Podle červnového vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) byly výdaje zdravotního pojištění související s epidemií koronaviru z veřejného zdravotního pojištění do té doby asi 50 až 55 miliard korun. Vyčerpala se tím většina rezerv zdravotních pojišťoven z předchozích let.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy