Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

PES zůstává na 73 bodech, reprodukční číslo ale dál stoupá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Popáté v řadě se ale zhoršilo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Od čtvrtka vzrostlo o tři setiny na 0,86.

Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci v Česku dosud aplikovali 170.670 vakcín proti novému koronaviru.

Vedle reprodukčního čísla se index počítá také podle průměru nakažených na 100.000 obyvatel za poslední dva týdny, čtrnáctidenního průměru nakažených mezi seniory a podílu hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Všechna tato tři kritéria už několik dní klesají.

Index byl od neděle tři dny na 70 bodech, ve středu se o tři body zvýšil. Důvodem byl právě nárůst reprodukčního čísla nad hranici 0,8. Na začátku ledna se reprodukční číslo dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby roste.

Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. Vláda zatím rozvolnění neplánuje. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale bude navrhovat, aby od 1. února platila aktualizovaná opatření v protiepidemickém systému PES. V některých stupních rizika bude možné pořádat hromadné akce pro účastníky, kteří předloží negativní test.

Do posuzovaných parametrů by se měla kromě počtu případů promítnout také naplněnost nemocnic. Právě kapacitou nemocnic podmiňují nyní vládní představitelé rozvolnění opatření. Blatný na začátku týdne uvedl, že pro přechod na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Podle posledních dostupných údajů jich je ale více než dvakrát tolik.

Od 27. prosince se v Česku očkuje proti novému koronaviru. Zdravotníci dosud aplikovali 170.670 dávek, z toho 13.190 dali lidem ve čtvrtek, uvádí web ministerstva zdravotnictví. Z něj také vyplývá, že dosavadním rekordem je 14.380 vakcinací ve čtvrtek minulého týdne. V tomto týdnu bylo maximem 13.966 naočkovaných v úterý.

Přehled očkování po krajích dnes ministerstvo ještě neaktualizovalo. Podle údajů ke středečnímu večeru bylo nejvíce dávek podáno v Praze, téměř 45.200. Naopak nejméně dávek, zhruba 2800, naočkovali zdravotníci v Pardubickém kraji.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:18

11. července 2024 4:30

Oscarový herec George Clooney vyzval demokraty, ať vymění Bidena

Oscarový herec a významný sponzor americké Demokratické strany George Clooney ve středu vyzval prezidenta Joea Bidena k ukončení jeho volební kampaně. V článku pro New York Times Clooney také apeloval na ostatní představitele strany, aby na srpnovém zasedání vybrali jiného kandidáta.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy