Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

PES končí? K fungování je nutný nouzový stav

Systém PES
Systém PES
Foto: www.mzcr.cz

Protiepidemický systém PES představilo ministerstvo v polovině loňského listopadu. Je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle bodového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Na každý stupeň rizika jsou navázána konkrétní opatření. Systém má pouze orientační funkci, nařízení musí vždy přijmout vláda.

Systém PES podle vlády ke svému fungování vyžaduje trvající nouzový stav. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je to především kvůli tomu, že se i v nejnižších stupních rizikového indexu omezuje shromažďování. Blatný také uvedl, že bez existence nouzového stavu by byla opatření z tabulky bezcenná.

Výběr hlavních událostí kolem protiepidemického systému PES:

16. listopadu 2020 - Ministerstvo zdravotnictví začalo zveřejňovat tzv. rizikové skóre nákazy nemoci covid-19 pod názvem protiepidemický systém (PES). Rizikové skóre PES se počítá z počtu nakažených v obecné populaci a mezi seniory na 100.000 obyvatel za 14 dní, reprodukčního čísla a příjmů do nemocnic, kdy nakažený o své pozitivitě neví. Výsledná hodnota indexu se může pohybovat od nuly do 100. Nejmírnější zelené pásmo do 20 bodů, druhé žluté do 40 bodů, třetí oranžové do 60 bodů, čtvrté červené do 75 bodů a páté fialové v případě vyššího skóre. Na každý stupeň jsou navázána konkrétní opatření.

- V ČR od začátku platil pátý, tedy nejhorší stupeň, podle kterého je zavedena distanční výuka na všech stupních škol s výjimkou mateřských škol a 1. a 2. ročníků základní škol, platí zákaz nočního vycházení od 21:00 či je povolené shromažďování maximálně dvou osob.

23. listopadu 2020 - ČR se v indexu PES přesunula do čtvrtého stupně. Obnovila se docházka do části základních škol, praktická výuka na středních školách a skupinová výuka do 20 lidí na vysokých školách. Povoleno bylo mimo jiné i shromažďování až šesti osob a byl zmírněn zákaz vycházení od 23:00.

3. prosince 2020 - Po přechodu ze čtvrtého na třetí stupeň PES se mimo jiné otevřely všechny obchody, provozovny služeb či restaurace. Zcela skončil noční zákaz vycházení.

18. prosince 2020 - ČR se v systému PES vrátila do čtvrtého stupně, ovšem s několika výjimkami. Znovu se zavřely restaurace, hotely a penziony, bazény, posilovny a další vnitřní sportoviště, stejně jako (až na vzácné výjimky) muzea, galerie, památky či knihovny.

23. prosince 2020 - Vláda po souhlasu Sněmovny prodloužila nouzový stav do 22. ledna, rozhodla také o přechodu do pátého stupně systému PES, a to od 27. prosince. V posledních dnech opět stoupal počet nových případů.

6. ledna 2021 - Přibylo rekordních 17.759 nově nakažených v jeden den.

13. ledna 2021 - Index systému PES klesl z nejvyššího pátého stupně na úroveň čtvrtého.

19. ledna 2021 - V Česku se otevřela papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním prádlem. Země však nadále zůstává v pátém stupni systému PES.

21. ledna 2021 - Ministr zdravotnictví Blatný řekl, že vládě navrhne, aby od 1. února platila aktualizovaná opatření v systému PES. Už dříve avizoval, že v některých stupních rizika bude možné pořádat hromadné akce pro účastníky, kteří předloží negativní test. I při pátém stupni opatření by se také měly do lavic vrátit závěrečné ročníky základních a středních škol a obnovit by se mohla také praktická výuka posledních ročníků vysokých škol. Do posuzovaných parametrů by se měla kromě počtu případů promítnout také naplněnost nemocnic.

22. ledna 2021 - Vláda se souhlasem Sněmovny prodloužila nouzový stav do 14. února. Spolu s ním prodloužila i platnost opatření proti šíření epidemie covidu-19.

28. ledna 2021 - Blatný řekl, že bodové skóre systému PES není pro další vývoj protiepidemických opatření relevantní. Diskuse o nastavení jednotlivých stupňů epidemického rizika podle něj bude možná až poté, co se podaří snížit v současnosti vysoké počty nakažených covidem v nemocnicích.

- Vláda zpřísnila protiepidemická opatření, například dále omezila ubytovací služby, zakázala provoz lanovek a vleků ve skiareálech, obnovila zákaz návštěv v nemocnicích na odděleních akutní péče a kabinet také zakázal s určitými výjimkami pobyt cizinců v ČR.

11. února 2021 - Sněmovna odmítla prodloužení nouzového stavu. Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) žádala o dalších 30 dnů, stav nouze ale skončí po 132 dnech 14. února. Konec nouzového stavu bude znamenat rovněž konec současného protiepidemického systému PES.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy