Pandemie spustila cunami nenávisti a xenofobie, řekl šéf OSN

Pandemie způsobená koronavirem nepřinesla jen šesticifernou bilanci mrtvých, ale také celosvětovou "cunami" nenávisti, svalování viny a podněcování strachu. Tak v pátek situaci hodnotil generální tajemník OSN António Guterres, který hovořil o vzestupu proticizineckých nálad nebo antisemitských konspiračních teorií.

Koronavirus Covid-19
reklama

V Srbsku, v Hongkongu nebo v Austrálii se mezitím v důsledku příznivého vývoje uvolňují restriktivní opatření, případně se takový postup začal jasně rýsovat. Počet nakažených naopak dál rychle roste v Brazílii a v Rusku. Ve Spojených státech ani po týdnech vysokých hodnot neklesá denní počet hlášených úmrtí.

Nákaza koronavirem se už po celém světě prokázala u více než 3,9 milionu lidí a nemoci covid-19 bylo dnes oficiálně připisováno přes 270.000 úmrtí. Evropské země podle deníku Le Monde hlásí více než 150.000 obětí.

V USA, kde se virem SARS-CoV-2 nakazilo nejméně 1,25 milionu lidí, byla ve čtvrtek denní bilance znovu nad 2000 mrtvými. Podle záznamů Univerzity Johnse Hopkinse bylo nahlášeno 2448 úmrtí, čímž součet za dobu epidemie covidu-19 narostl na více než 76.000. Mnohé státy už nicméně zahájily rušení karanténních opatření, dnes se k nim přidává i Kalifornie, kde se po šesti týdnech mají otevřít obchody s oblečením či knihkupectví. Počet hospitalizovaných v nejhůře zasaženém státě New York k dnešku podle úřadů klesl na šestitýdenní minimum. Prezident Donald Trump prohlásil, že celkový počet obětí epidemie ve Spojených státech může přesáhnout 95.000.

Mimo USA zjištěný výskyt koronaviru nejrychleji přibývá v Rusku a v Brazílii. Jihoamerická země s více než 200 miliony obyvatel v noci ohlásila dalších 9888 případů, zatímco v Rusku jich dnes přibylo přes 10.000, a to šestým dnem v řadě. Ruská bilance úmrtí zároveň opět stoupla o méně než 100 na 1723, ta brazilská už překročila 9000 po smrti dalších 610 lidí s covidem-19.

Počet úmrtí nahlášených za 24 hodin oproti čtvrtečním číslům mírně vzrostl v Německu, Španělsku, Británii a Francii. V prvním případě jich přibylo 147, v jihoevropské zemi 229. Británie hlásí 626 obětí, což je takřka o sto více než ve čtvrtek, Francie 243 mrtvých. Ve Španělsku na rozdíl od Německa narostla také denní bilance odhalených infekcí, kterých bylo nově 1410. V další těžce postižené jihoevropské zemi, Itálii, zemřelo za poslední den 243 lidí, což je méně než o den dříve.

Mnohé evropské země včetně Německa už začaly uvolňovat restrikce přijaté ve snaze zastavit nákazu. Dnes se k nim přidalo Srbsko, kde se mohla znovu otevřít nákupní centra. Ještě dramatičtější změna nastala v Hongkongu, kde obnovují provoz restaurace, bary, kina či kosmetická studia. Australský premiér Scott Morrison oznámil třífázový plán rušení ochranných opatření a japonská vláda avizovala odvolávání nouzového stavu v málo zasažených regionech.

Hranice mezi Rakouskem a Německem, které se uzavřely během koronavirové epidemie, se nejspíš otevřou ještě před začátkem léta, řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz. Ministr vnitra Karl Nehammer v rozhovoru s listem Salzburger Nachrichten uvedl, že vláda o brzkém otevření hranic jedná i s Českem, Švýcarskem a Slovenskem, žádný konkrétní termín však neuvedl.

Evropská komise nicméně dnes navrhla ponechat vnější hranice Evropské unie zavřené až do 15. června. Měsíční prodloužení současného zákazu cest cizinců do unie podle Bruselu sníží riziko opětovného šíření koronaviru.

Šéf OSN Guterres vyzval mezinárodní společenství, aby vynaložilo veškeré úsilí na vymýcení projevů nenávisti souvisejících s pandemií. V novém prohlášení zmínil podle agentury AP antisemitské konspirační teorie, útoky na muslimy či migranty a uprchlíky, kteří prý byli označováni za zdroj viru. Zároveň se podle něj terčem nenávistných projevů stávají "novináři, oznamovatelé, zdravotníci, humanitární pracovníci a ochránci lidských práv, kteří pouze dělají svou práci". Guterres žádá o pomoc politické lídry, vzdělávací instituce i správce sociálních sítí, na kterých se šíří nespočet nepravdivých tvrzení o covidu-19.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky