Od středy 28. října začne platit zákaz nočního vycházení. Obchody budou v neděli zavřené

Vláda rozhodla o dalším zpřísnění opatření proti šíření koronavirové nákazy. Od středy začne platit v noci mezi 21:00 a 04:59 zákaz vycházení. Lidé budou v tu dobu moci jít jen do práce, na nutné ošetření či vyvenčit psa. Obchody musí zůstat od 20:00 do 05:00 zavřené, v neděli nebude otevřeno vůbec. Omezují se farmářské trhy. Úřady i firmy by měly také nařídit práci z domova, pokud je to možné. Opatření by měla platit zatím do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Počítá se také s plošným testováním obyvatel domovů seniorů. Omezí se péče v nemocnicích i lázních.

Koronavirus Covid-19
reklama

Kabinet před časem ohlásil, že nařízení bude případně vyhlašovat vždy v pátek po vyhodnocení předchozích dnů. Naposledy opatření zpřísnil minulou středu. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) dosavadní kroky zatím k očekávanému výsledku nevedly.

"Opatření, která tu byla v uplynulých 14 dnech, se projevila jen velmi nepatrně," uvedl Prymula. Dodal, že lidé své aktivity a kontakty tolik jako na jaře neutlumili. Nákaza se potvrzuje zhruba u třetiny testovaných. Přibývá domovů seniorů, kde se covid objevil. Česko se tak podle ministra blíží "k hladinám, které ohrožují kapacitu zdravotního systému". Údaje a propočty naznačují, že by v zemi teď mohlo být půl milionu nakažených, dodal ministr.

Od středy proto bude platit zákaz nočního vycházení. Výjimky se týkají jen cesty do práce, k lékaři, ochrany zdraví či majetku a venčení psů, a to do půl kilometru od domu. Podle Prymuly budou lidé případně muset prokázat, proč z domova vyrazili. Doklad bude možné předložit i zpětně.

Obchody mohou otevřít v 05:00 a zavřít musí ve 20:00. V neděli si lidé nenakoupí. Zákaz prodeje se netýká lékáren či čerpacích stanic. Na farmářských trzích bude možné prodávat jen potraviny, ne občerstvení. Nutné bude dodržet vzdálenosti mezi stánky, na 400 metrech čtverečních nesmí být víc než 20 lidí.

Úřady, instituce i soukromé podniky by měly poslat své pracovníky na takzvaný home office, pokud je to možné. Lidé by tak měli víc pracovat z domova.

V domovech seniorů začne příští týden plošné testování. Využijí se antigenní testy. Pokud se nákaza prokáže, bude následovat testování PCR. Cílem je bránit šíření nákazy. Do lázní a na rehabilitace budou moci jen lidé, jimž aspoň část péče hradí zdravotní pojišťovny. Uvolněná lázeňská kapacita se využije pro pacienty bez příznaků či ty, kteří potřebují při doléčení ještě ošetřování. Uvolní se tak místa v nemocnicích. Ty přestanou provádět operace, které nejsou nezbytné.

Vláda původně svolala tiskovou konferenci na 16:00, kdy plánovala nová omezení oznámit. Termín se odsouval. Zasedání kabinet pak přerušil a jednal s Národní ekonomickou radou vlády (NERV). Zákazy Prymula s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) začali oznamovat kolem 21:30.

Opatření mají platit do konce nouzového stavu. Někteří členové vlády už uvedli, že kabinet pravděpodobně požádá Sněmovnu o prodloužení. Podle Prymuly by konec stavu nouze znamenal také zrušení opatření proti koronaviru.

Kabinet tento týden čeká i rozhodování o otevření škol. Podle původního plánu se do nich žáci měli vrátit v pondělí 2. listopadu. Vláda bude jednat o tom, zda do lavic usednou školáci z prvního stupně, nebo aspoň z první a druhé třídy. Záležet bude na počtech nakažených a dalších údajích.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky