Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Od pondělí se na dva týdny zavře většina středních škol

Robert Plaga
Robert Plaga
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Od pondělí 5. října se na dva týdny uzavřou střední školy v okresech, které jsou na takzvaném semaforu nákazy koronavirem označeny červenou nebo oranžovou barvou. O opatřeních rozhodnou hygienici v jednotlivých krajích. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes novinářům řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Opatření by podle něj mělo omezit šíření epidemie covidu-19. Praktická výuka se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) v uzavřených školách bude moct konat. Další předměty se žáci budou učit na dálku.

V Česku je podle dat ministerstva školství zhruba 1300 středních škol, do kterých chodí přibližně 420.000 žáků. Ve středních školách pracuje kolem 46.500 učitelů. Červenou barvu má na mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy koronavirem v současnosti Praha. Většina okresů je pak oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí. Dalších 18 okresů je zelených v prvním stupni rizika.

Prymula uvedl, že opatření týkající se škol se nebudou vyhlašovat na základě nouzového stavu, který bude rovněž platit od pondělí. "Tato opatření budou vyhlášena jednotlivými krajskými hygienami, protože reagují na semafor," řekl. Pokud hygienici školy uzavřou, musí učitelé podle zákona zajistit výuku na dálku a žáci se jí musí účastnit.

Opatření se podle Plagy dotknou také dalších stupňů škol. Na základních školách se od pondělí bude 14 dnů učit hudební výchova bez zpěvu. Tělocvik bude na prvním stupni bez omezení, na druhém stupni by se měl konat venku, řekl ministr. Bez zpěvu bude hudební výchova také ve středních školách a konzervatořích, které zůstanou otevřené, protože jsou v regionech s nižším rizikem nákazy označených zeleně. Naopak v červených a oranžových okresech přejdou od pondělí na výuku na dálku kromě středních škol i základní umělecké školy a vyšší odborné školy, řekl Plaga.

Školní družiny budou podle Prymuly fungovat dál normálně. Zájmové kroužky by se měly omezit jen pro skupiny nanejvýš deseti účastníků uvnitř a dvaceti venku. "Já bych se ale přimlouval, aby se lidé těchto aktivit moc neúčastnili," řekl.

Opatření se podle něj budou dál upravovat podle vývoje epidemie. Předpokládá jejich zmírnění. Připustil, že by ve školách mohla být delší dobu omezená hudební výchova. Je ale pravděpodobné, že distanční vzdělávání ve středních školách nebude dlouhodobé, řekl.

Vláda podle Plagy dnes také schválila poskytnutí 2,5 milionu respirátorů typu FFP2 pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům ve školství. Každý by měl dostat deset kusů. Vyzval zároveň kraje a obce, aby pro školy, které zřizují, pomohly zajistit dost ochranných prostředků.

Alespoň jeden nakažený člověk se podle údajů ministerstva zdravotnictví vyskytl k pátku 25. září v 368 základních školách, ve 132 gymnáziích a dalších 213 středních školách. Nákaza se objevila také ve 121 mateřských školách či dětských skupinách, ve 23 vysokých nebo vyšších odborných školách, v 18 základních uměleckých školách a v sedmi dětských domovech či domovech mládeže.

Střední školy se podle Prymuly podílejí na polovině případů šíření nákazy. V úterý uvedl, že je v nich zhruba 2000 případů a v základních školách 2200. "Je třeba říct, že u základních škol do 12 let věku se děti, byť jsou nakaženy, podílejí podstatně méně na šíření nemoci než v tom věku vyšším," řekl.

Témata:  školství Koronavirus COVID-19 Robert Plaga

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

12. července 2024 12:12

Více než pětina českých řidičů zažila mikrospánek. Únava za volantem vloni způsobila rekordní počet nehod

Počet nehod zaviněných únavou řidiče dramaticky stoupá, s více než 600 incidenty za prvních pět měsíců letošního roku. Experti doporučují využití moderních bezpečnostních technologií v autech, mezi něž patří také palubní kamery britského výrobce Nextbase. Ty umožňují doplnit „smart“ funkce nových aut i do vozů staršího data výroby.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy