Nově se lidé nemusí testovat v práci či škole 30 dní po pozitivním PCR testu

Ode dneška se lidé po pozitivním PCR testu na covid-19 nebudou muset 30 dní testovat v zaměstnání či škole nebo jít do karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým. Vláda ve středu večer upravila mimořádná opatření pro testování poté, co se objevovaly případy, kdy po skončení pětidenní izolace vycházel lidem znovu pozitivně antigenní samotest. Dosud tak museli znovu do pětidenní karantény. Změna platí ode dneška, dotkne se i lidí, kteří měli pozitivní test před tímto datem.

Koronavirus Covid-19

Ve firmách platí, že pokud má zaměstnanec pozitivní antigenní samotest, odchází automaticky do pětidenní karantény. Po jejím skončení se v práci opět testuje. Podstoupit potvrzující test PCR metodou není povinné, přesto se tak podle informací ministerstva zdravotnictví testovala více než polovina z asi 57.000 osob, které měli od pondělí 17. ledna do tohoto čtvrtka pozitivní samotest. Negativním výsledkem PCR testu totiž karanténa končí, pozitivním vzniká záznam o prodělání nemoci, což u samotestu není.

Podle toho, jak se bude epidemická situace vyvíjet, počítá ministr Válek s tím, že by se mohlo testování ve školách a firmách omezovat či ukončit v polovině února. Ve školách se testuje jednou týdně v pondělí, ve firmách dvakrát týdně.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky