Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nouzový stav a mimořádná opatření. Co aktuálně platí?

Vláda ČR
Vláda ČR
Foto: Vlada.cz

Přehled nových opatření, která ve čtvrtek vyhlásila vláda ke zpomalení šíření epidemie covidu-19 a která zveřejnila na svém portálu ODok.

Od pátku 9. října do neděle 25. října:

Na akcích uvnitř se může shromáždit nejvýše deset lidí a na venkovních akcích nejvýše 20, s výjimkou členů domácnosti, schůzí a zasedání, a také účasti na svatbě či pohřbu. Nesmějí se pořádat koncerty, divadelní představení a jiná umělecká představení a slavnosti, při kterých se převážně zpívá, včetně zkoušek. Zpívat se nesmí ani ve školách či v kroužcích nebo jiných spolcích. U ostatních kulturních akcí bude do pondělí 11. října platit stávající režim, ve kterém mohou divadla hrát, ovšem bez přestávek na občerstvení. V jednom sále může být maximálně 500 lidí s rouškami, stejně jako v kinosále, a musí být dodrženy dvoumetrové vzdálenosti mezi lidmi navzájem. Uzavírají se všechna vnitřní sportoviště, tělocvičny, hřiště, posilovny a fitness centra, s výjimkou tělocviku na prvním stupni základního vzdělávání v základních školách a v mateřských školách. Také se uzavřou bazény a wellness a rovněž i zoologické zahrady. Zavřeny zůstanou i herny a kasina. Sportovních akcí se do pondělí 11. října mohou účastnit pouze sportovci, organizátoři a novináři v celkovém počtu nejvýše 130 osob, totéž platí i pro přípravu na soutěže. Bohoslužeb se může účastnit nejvýše 100 lidí. Restaurace musejí zavřít ve 20:00. U stolů mohou sedět nanejvýš čtyři lidé, vedle toho musí být mezi sedícími odstup 1,5 metru. V jídelnách v obchodních centrech mohou být u stolu jen dva lidé. Nebude poskytována služba wi-fi. Společenské kluby a diskotéky musejí také zavřít ve 20:00 a platí v nich zákaz živé hudby a tance. V nákupních centrech se lidí smějí pohybovat jen ve skupinkách po dvou s rozestupy dva metry mezi jednotlivými skupinkami.

Od pondělí 12. října do neděle 25. října:

Nesmějí se konat koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté. Pravidlo o shromáždění nejvýše deseti lidí uvnitř a nejvýše dvaceti lidí venku se začne vztahovat i na bohoslužby a jiné náboženské obřady, slavnosti, taneční akce, spolkové akce, sportovní akce a přehlídky, kromě schůzí a pracovních zasedání. Nesmí se společně zpívat ve více než pěti lidech uvnitř, s výjimkou domácností a mateřských škol. Nesmějí se konat poutě a podobné tradiční akce, kongresy a jiné vzdělávací akce a veletrhy. Zavřena zůstanou muzea, galerie, výstavní prostory, hrady, zámky, hvězdárny a planetária. Také provozovny zájmových kroužků pro děti kromě školních družin. Na svatbách či pohřbech se může od 19. října shromáždit nejvýše 30 lidí. Pokojná venkovní shromáždění budou omezena na nejvýše 500 lidí v rouškách, a to ve skupinách po maximálně 20 lidech při rozestupech dva metry mezi skupinami.

Témata:  nouzový stav Koronavirus COVID-19 vláda

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy