Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

DPH na respirátory se dočasně ruší

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Na respirátory třídy FFP2 a vyšší se ode dneška na dva měsíce nevztahuje daň z přidané hodnoty (DPH) 21 procent. O změně v pondělí rozhodla vláda, podobný krok už dříve učinilo Rakousko. Kabinet chce zrušením daně dosáhnout toho, aby byly respirátory dostupnější.

Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) opakovaně apelovala na výrobce a prodejce, aby zrušení daně promítli do ceny těchto ochranných prostředků, někteří prodejci už cenu upravili. V Česku jsou nyní povinné respirátory minimálně třídy FFP2 nebo KN95 pro žáky a instruktory v autoškolách. Vláda zvažuje jejich zavedení v obchodech nebo veřejné dopravě, zatím je jen doporučuje.

Témata:  respirátory Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

29. května 2025 12:20

20. května 2025 12:26

15. května 2025 12:42

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy