Na Jihlavsku kvůli novým případům koronaviru obnovují roušky

Jihlavský krizový štáb dnes v reakci na víkendový výskyt nových případů koronaviru v okrese Jihlava obnovil povinnost nosit roušky v některých veřejných zařízeních a ve službách. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Radovan Daněk. Opatření začne v jihlavském okrese platit od úterních 15:00 do odvolání.

Koronavirus Covid-19

"Dnes se sešel krizový štáb a domluvili jsme se na tom. Bude to nařízení krajské hygienické stanice," řekla ČTK primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Jihlavsko se tak do jisté míry vrátí k opatření z nouzového stavu. Roušky nebudou povinné jen při běžném pobytu venku. "Roušky budeme chtít i na venkovní kulturní akce," řekla primátorka. S rušením kulturních akcí ale město nepočítá.

Roušky budou povinné v MHD nebo například u kadeřníka, kosmetičky, na pedikúře. Povinné budou také ve velkých obchodech a nákupních centrech na Jihlavsku, ve všech zdravotnických zařízeních včetně ambulantních a v sociálních službách včetně odlehčovací a domácí péče. Lidé budou muset mít roušky nejen při vnitřních, ale i venkovních kulturních akcích. Povinnost nosit roušky nastane podle krizového štábu i všude tam, kde je běžný kontakt na vzdálenost 1,5 metru a nižší.

"O víkendu v okrese Jihlava přibyly čtyři nové případy covidu-19. V samotné Jihlavě je zatím deset nemocných," uvedl Daněk. Hygienici podle něj předpokládají, že případů bude přibývat.

Podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Aleny Dvořákové svouvisí rozšíření nákazy v Jihlavě s případy ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. První tam potvrdili hygienici na začátku července. Zatím onemocnělo 28 lidí. Poslední případy přibyly v neděli. Dnešní výsledky testů byly negativní. "Závěry se z toho ale zatím dělat nedají, víc budeme vědět na konci týdne, kdy budou vyšetřeny všechny kontakty pozitivních, co jsou v karanténě a mají po čtrnácti dnech povinné vyšetření," řekla Dvořáková.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky