Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Index PES klesl na 72 bodů. Ve čtvrtek přibylo 8032 případů

Systém PES
Systém PES
Foto: www.mzcr.cz

Ve čtvrtek byl počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku skoro o polovinu nižší než před týdnem, a to 8032. Poklesl i podíl případů nákazy na počtu provedených testů na 28,3 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet zemřelých s covidem-19 od březnového začátku epidemie choroby v Česku přesáhl 14.000. Dosažení posledního tisíce úmrtí trvalo sedm dní, zatímco třeba na začátku prosince přibylo 1000 úmrtí asi za deset dní.

Denní počty zemřelých lidí s nemocí covid-19 se pohybují od začátku ledna většinou kolem 150 až 180. V první polovině prosince byly počty úmrtí podstatně nižší, vesměs kolem stovky denně. Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, zemřelo dohromady 14.029 z celkových 874.605 nakažených.

V posledních dvou dnech kleslo množství lidí, kteří kvůli covidu-19 skončili v nemocnici. Na začátku týdne počet hospitalizovaných vystoupal na více než 7400, ve středu klesl na 7284 a ve čtvrtek zhruba na 7000. Z toho asi 1100 pacientů je ve vážném stavu.

Minulý týden byly zaznamenány nejvyšší denní nárůsty počtu nakažených za celou epidemii. Ve středu přibylo rekordních více než 17.700 případů. Také podíly pozitivních testů byly vysoké. Dosahovaly až téměř 43 procent podle aktuálních údajů ministerstva zohledňujících všechny testy, ne jen tzv. PCR testy. Celý tento týden jsou denní nárůsty počtu nakažených i podíly pozitivních testů nižší než za stejné dny předchozího týdne.

Nejvíce se nákaza v posledních dnech šíří na Trutnovsku, kde za uplynulých sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 1130 případů covidu-19. V žádném jiném okrese v Česku nepřesáhl počet nových případů za týden přepočtený na obyvatele tisícovku.

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, se i dnes dále drží na čtvrtém stupni. Oficiálně zatím v zemi platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti. Dnes index PES opět klesl, a to ze čtvrtečních 75 na 72 bodů ze sta. Snižuje se už tři dny v řadě.

Dnes ráno byl spuštěn systém pro registraci lidí starších 80 let na očkování proti covidu-19. Podle dat Chytré karantény navštívilo web během prvních dvou minut 75.000 lidí. Systém vykazuje problémy se zasíláním PIN kódů pomocí SMS, které přicházejí žadatelům i za více než deset minut, nebo s rezervací termínů pro očkování na konkrétní místo.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:38

Novela zákoníku práce letos přiznává dovolenou také brigádníkům. Kdy mají nárok? Jak dovolenou vypočítat?

Také brigádník potřebuje čas na odpočinek a regeneraci, zvlášť pokud pracuje dlouhodobě. V letošním roce poprvé si mohou lidé pracující na dohody vybírat díky novele zákoníku práce dovolenou stejně jako zaměstnanci pracující na hlavní pracovní poměr. Jak se počítá a za jakých podmínek si ji mohou vzít?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy