Firmy mohou začít žádat o příspěvek na samotestování na covid-19

Firmy mohou ode dneška začít žádat zdravotní pojišťovny o příspěvek na samotesty na nemoc covid-19. Na pořízení jedné samotestovací sady mohou dostat 60 korun a maximálně si budou moci nárokovat čtyři testy za měsíc na zaměstnance. Testování na koronavirus jednou za sedm dní je už nyní povinné ve větších a středních firmách i na úřadech a institucích. Menší podniky s počtem zaměstnanců do deseti a živnostníci musí začít s testy nejpozději po Velikonocích.

Ilustrační fotografie

Firmy, které budou chtít příspěvek na testování zaměstnanců, o něj budou moci žádat přes web www.samotesty-covid.cz. Požádat takto mohou o příspěvek ode všech sedmi zdravotních pojišťoven. Firmy se na web přihlásí pomocí registračních údajů, sestaví seznam zaměstnanců, u kterých žádají příspěvek, a doloží, že je otestovaly. Budou muset také rozdělit své pracovníky podle toho, u kterých pojišťoven mají zdravotní pojištění.

Podniky, které nemohou používat k žádostem web, mohou věc řešit na pobočkách pojišťoven nebo se obrátit na call centra pojišťoven. Podniky mohou využívat kromě samotestů rovněž testování u závodních lékařů nebo externích poskytovatelů zdravotních služeb, což používají především velké firmy.

Zdravotní pojišťovny odhadují, že na příspěvky na testy měsíčně vydají 480 milionů korun. Podle Hospodářské komory průměrná cena samotestovací sady značně převyšuje dotaci. Komora navrhovala dotaci alespoň 100 korun.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky