Epidemický index PES třetí den v řadě stagnuje na 86 bodech

Epidemický index PES podle revidovaných údajů dnes třetí den setrvává na 86 bodech. Dvě ze čtyř sledovaných kritérií se ve čtvrtek proti středě mírně zlepšily, dvě se naopak zhoršily. V pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti je Česko od 30. prosince.

Koronavirus COVID-19

Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve čtvrtek mírně kleslo ve srovnání se středou zjednodušené reprodukční číslo, a to z přibližně 1,12 na 1,11. Nižší byl i podíl hospitalizovaných s covidem, u nichž se nákaza prokázala až v nemocnici. Ve středu jich bylo 54,4 procenta, o den později 53,7 procenta. Vzrostl ale průměr nakažených na 100.000 obyvatel za poslední dva týdny a vyšší byl i čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

Podle původních údajů klesl index PES ve čtvrtek z 86 na 84 bodů, a to kvůli odebrání dvou bodů za mezitýdenní pokles podílu hospitalizovaných nezachycených v komunitě. Statistici dnes ale údaj revidovali, takže i čtvrteční index má nově hodnotu 86. Podle mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Lenky Svobodové je důvodem zpětné započtení zpožděných dat z některých nemocnic.

Hodnotu indexu PES ministerstvo zdravotnictví od středy určuje podle pozměněné metodiky. Výpočet už nezohledňuje relativní pozitivitu testů na nový typ koronaviru, a místo něj počítá právě s podílem hospitalizovaných nezachycených v komunitě za posledních 14 dní. Další tři sledovaná kritéria jsou zjednodušené reprodukční číslo, počet nově pozitivních za posledních 14 dní a počet nově pozitivních lidí ve věku od 65 let v posledních dvou týdnech.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky