Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko zaznamenalo nejnižší úterní nárůst nakažených za skoro sedm měsíců

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Za úterý testy v Česku potvrdily 3229 nových případů onemocnění covid-19. Bylo to o 15 procent méně než před týdnem. Méně nových případů za úterý přibylo naposledy 29. září. Počet hospitalizovaných pacientů s covidem je nejnižší od poloviny října. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za posledních sedm dní připadá v Česku 151 nově nakažených na 100.000 lidí. V úterý to bylo o pět víc.

Od začátku loňského března, kdy byla koronavirová infekce v Česku potvrzena poprvé, se novým koronavirem prokazatelně nakazilo téměř 1,63 milionu lidí. Přibližně 95 procent z nich už se podle údajů ministerstva uzdravilo. Naopak 29.141 s prokázaným covidem zemřelo.

Šíření koronavirové epidemie v Česku zhruba od poloviny března zpomaluje. Od začátku dubna jsou ve statistikách jen čtyři dny, kdy počty nakažených v mezitýdenním srovnání stouply. Ve třech z nich byl nárůst pravděpodobně důsledkem nižší srovnávací základny z období Velikonoc, kdy se méně testovalo, a tedy bylo i méně odhalených případů.

Nejvýrazněji se infekce v současnosti šíří na Zlínsku, kde hygienici za posledních sedm dní zaznamenali 332 nových případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. Následuje sousední Vsetínsko s 276 případy a Českobudějovicko s 260 případy na 100.00 obyvatel za poslední týden.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, je už dva týdny nižší než jedna. V posledních třech dnech reprodukční číslo stagnuje kolem 0,88.

Nižší jsou v posledních týdnech také počty úmrtí lidí s covidem. Na každý den minulého týdne připadalo v průměru zhruba 56 případů. O týden dříve to bylo 78. Celkem od začátku dubna zemřelo zatím 2286 lidí, zatímco za stejný počet březnových dní to bylo 5358.

Klesají i počty hospitalizovaných s covidem. V úterý jich bylo v českých nemocnicích 3102, z toho 676 v těžkém stavu. Počet pacientů je nejnižší od poloviny října. Statistika ale nezahrnuje hospitalizované, kteří už jsou covid negativní, ale nemocniční péči nadále potřebují.

V celém Česku bylo k dnešnímu ráno volných 28 procent standardních nemocničních lůžek s kyslíkem. Pro covidové pacienty jich bylo vyhrazených 1925. Ze čtvrtiny jsou neobsazená lůžka s umělou plicní ventilací.

Laboratoře v úterý udělaly zhruba 180.000 antigenních a PCR testů na koronavirus. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu, byl v úterý 0,24 procenta, přibližně stejně jako o týden dřív. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních mírně stoupl na 5,62 procenta z 5,14 procenta před týdnem. Stejná je situace u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky. Podíl pozitivních v mezitýdenním srovnání stoupl z 15,3 na 15,6 procenta.

Zdravotníci v Česku v úterý aplikovali 55.572 dávek očkování proti covidu. Bylo to zhruba o 1600 dávek méně než o týden dřív. Celkový počet podaných dávek od začátku vakcinace koncem prosince se blíží třem milionům. Plně naočkovaných je 966.625 lidí.

Nejčastěji lidé dostávají očkovací látku od firmy Pfizer/BioNTech. Připadají na ni více než tři čtvrtiny ze všech dosud podaných dávek. Zhruba 12procentní podíl má očkování od farmaceutické společnosti AstraZeneca a přibližně desetina aplikovaných dávek byla od firmy Moderna. Jednodávkové vakcíny Johnson&Johnson se do statistik zatím promítly minimálně.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy