Češi se připravují na podzim. Ve velkém kupují nanoroušky

Češi začali v posledních týdnech ve velkém nakupovat nanovlákenné roušky, respirátory a další ochranné prostředky. Od poloviny července do poloviny srpna jich tuzemští výrobci prodali více než milion, což je meziměsíčně až o 360 procent více. ČTK to dnes řekl Pavel Malúš z Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Zájem o ochranné pomůcky vzrostl zejména po zpřísnění některých vládních restrikcí po nárůstu případů nákazy koronavirem.

Koronavirus Covid-19

Prodeje začaly podle asociace růst zejména od poloviny července. Podle dat z období od 16. července do 16. srpna výrobci sdružení v asociaci prodali 175.000 respirátorů, 510.000 roušek, 325.000 výměnných filtrů do roušek s kapsou a 5000 antivirových šátků a nákrčníků s nanovlákennou membránou. Jde především o firmy a jednotlivce, dodávky státní správě tvoří necelé jedno procento z celkových prodejů za uplynulý měsíc, uvedl Malúš.

"Podnikatelé a manažeři nechtějí riskovat zbytečné omezení nebo zastavení chodu svých firem kvůli karanténě a proto poptávají nejúčinnější ochranu svých zaměstnanců před virovou nákazou. Roušky a respirátory s nanovlákennou membránou dále ve velké míře nakupují lékaři a zdravotnická zařízení. V posledním týdnu jsme zaznamenali a odbavili více objednávek ze škol. Předpokládám, že tento trend bude s blížícím se začátkem školního roku pokračovat," uvedla ředitelka obchodního portálu nanoSPACE.cz Lucie Konečná.

Další zhruba milion nanovlákenných ochranných prostředků čeští výrobci prodali za poslední měsíc do zahraničí. "České roušky a respirátory s nanovlákennou membránou se staly zajímavým exportním artiklem. Zahraniční odběratelé postupně poznávají nanovlákenné roušky a respirátory jako velice účinnou ochranu respiračních cest a významnou prevencí virové nákazy," řekl předseda asociace Jiří Kůs.

Nanovlákenné roušky a další prostředky se od klasických zdravotnických pomůcek liší obsahem vrstvy nanovlákenné membrány. Ta je podle výrobců mnohonásobně hustší než textilie u obvyklých zdravotnických roušek.

Podle dnešního sdělení ministerstva zdravotnictví jsou na mapě regionů podle šíření nemoci covid-19 nadále zelené, tedy v prvním stupni rizika, Praha a Frýdecko-Místecko. Ostatní regiony jsou bílé, tedy s nulovým, nebo zanedbatelným rizikem nákazy.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky