Babiš chce prodloužit nouzový stav do 11. května

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o měsíc do pondělí 11. května v souladu s usnesením vlády. Podmínky pro jeho vyhlášení podle ministerského předsedy trvají a nouzový stav je v zájmu každého obyvatele. Babiš také zdůraznil, že pandemie nového typu kononaviru nebude znamenat návrat k silnému a všemocnému státu.

Andrej Babiš
reklama

"Nechci, aby byly svobody omezovány o vteřinu déle, než je nezbytně nutné," řekl premiér. Vyzdvihl i pilíře, na nichž stojí Evropská unie a k nimž patří i volný pohyb osob. Zmínil také, že právě demokracii odlišuje od diktatury to, že jí jde o každý lidský život.

Babiš ale také řekl, že nemůže poslancům slíbit to, že před nimi stojí s žádosti o prodloužení nouzového stavu naposledy. Z vyjádření politických špiček se totiž zdá, že Sněmovna kývne na prodloužení do čtvrtku 30. dubna.

Ministerský předseda před poslanci vypočítal dosavadní kroky vlády. "Kromě zastavení epidemie je naším zásadním úkolem udržení chodu ekonomiky," uvedl. "Hlavně potřebujeme přežít několik měsíců, které mohou být těžké," podotkl Babiš.

Připomněl predikce, podle nichž bude v Česku na konci dubna nakažených 14.000 až 15.000 lidí, pokud budou vládní opatření k omezení šíření koronaviru dodržována. Znovu odmítl názory, podle nichž je třeba obyvatelstvo promořit. Při prudkém růstu nakažených by už nebylo možné dostat epidemii pod kontrolu, zdůraznil. Předčasné ukončení omezení by podle něho znamenalo, že obyvatelé budou vystaveni nebezpečí.

"Riziko ztráty kontroly nad epidemií je vysoké," míní Babiš. Cílem je podle něho řídit epidemii tak, aby nebylo přetíženo zdravotnictví, a to cestou rychlé izolace nakažených lidí. Scénáře dalších kroků by mohly být podle Babiše po Velikonocích.

Opět se ohradil proti kritice ohledně pozdních dodávek ochranných pomůcek pro zdravotníky. Stát už na ně podle něho vydal 11,7 miliardy korun. Babiš poděkoval vedle zdravotníků a dalších lidí takzvaně v první linii obyvatelům, že si látkové roušky zajistili sami.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky