Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Certifikované dřevo dovážíme ze zahraničí, zatímco české hnije na skládkách

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Včera se uskutečnil v Poslanecké sněmovně kulatý stůl „Lesní certifikace FSC ČR jako nástroj pro zvýšení přidané hodnoty českého dřeva”, který připravil Hospodářský výbor a Podvýbor pro lesní hospodářství ve spolupráci s Asociací českého nábytkářství.

Hnutí DUHA k hospodaření podle certifikace FSC ve státních lesích vyzývá už řadu let. Nedávno poprvé Lesy ČR veřejně připustily její přijetí, ovšem zpochybnily platné standardy. Má-li certifikace FSC zvýšit odolnost lesů vůči změně klimatu, je diskuze o změkčování standardů absurdní a protismyslná. O zavedení certifikace FSC  jako doplnění stávající nedostatečné certifikace PEFC u státního podniku LČR se intenzivně jedná od začátku minulého roku. Na problémy certifikace PEFC a to, že nezaručuje šetrné lesní hospodaření, ukazuje srovnání hlavních kritérií obou certifikací. FSC dosud tvoří jen 2 % českých lesů, zatímco podle PEFC jsou plošně certifikované všechny porosty spravované LČR.

Včera vláda obdržela od Hnutí DUHA balíček návrhů „Co dělat, abychom zachránili lesy”. Jeho součástí jsou návrhy na změnu legislativy, dotací a zadání pro státní podnik Lesy ČR. Schválení potřebných změn zákonů a dalších pravidel bude trvat delší dobu, zatímco zvyšovat zdraví a odolnost lesů šetrným hospodařením podle certifikace FSC je možné hned.

Fakt, že certifikace FSC může pomoci řešit současnou krizi lesního hospodaření, uvedl i Radek Holomčík, místopředseda sněmovního Podvýboru pro lesní hospodářství při zahájení dnešního kulatého stolu.

Další řečníci uvedli:

Ing. Tomáš Lukeš, tajemník Asociace českých nábytkářů:

„Jsou to požadavky trhu, tedy kupujících, kteří si přejí kupovat ekologické výrobky, tedy výrobky s nízkým dopadem na planetu.”

„IKEA je jednoznačný a absolutní lídr na trhu. Na světě neexistuje druhá IKEA, žádný druhý globální řetězec. Oni potřebují celosvětový, důvěryhodný certifikát – aby prokázali, že neplundrují přírodu, že za nimi nezůstávají holoseče. IKEA od roku 2020 chce prodávat jen výrobky, které splňují nároky FSC. My jako nábytkáři to musíme řešit v horizontu roku. I ostatní nábytkáři budou v budoucnu vyžadovat pouze surovinu FSC. Říkají, že jediný přijatelný certifikát je pro ně certifikát FSC.”

„Co se stane, když nebudeme mít dřevo FSC? V prvním kroku odhadujeme, že je ohroženo 2000 pracovních míst napřímo. V těchto regionech není možné najít jednoduchou alternativu, pro tyto lidi. Jsou zaškolení a jiná práce je často až ve velké vzdálenosti. Sektor výroby nábytku dává práci i na velmi odlehlých místech. Docházíme k závratné částce, přestože jsme se v odhadech drželi spíše při zemi.”

„Dosud se sem dováží dřevo FSC z Pobaltských zemí a Polska, není ale jisté, že sem bude v příštích letech možné dřevo s certifikací FSC dovážet.”

„Velmi nelibě neseme skutečnost, že je zde dominantní certifikace, zpracovatel nábytku si nemůže vybrat. Pokud zde certifikaci, kterou požadují zákazníci, nemáme, musíme sdělit našim podnikatelům, aby se přestěhovali do zemí, kde certifikaci mají. Firmy potřebují vědět, na čem jsou. Nejvíce spěchá IKEA, seriózní partner, který platí jako hodinky.”

profesor ing. Josef Fanta, CSc, zástupce Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR:

„Standard PEFC trpí obecnými formulacemi, nepřesahuje požadavky platných předpisů. V dílčích otázkách může přispět ke zlepšení, ve většině kritérií ale požadavky trvalé udržitelnosti nesplňuje.”

zástupce generálního ředitelství Lesů ČR:

„Můžu potvrdit, že ta jednání probíhají konstruktivně. LČR nyní nejsou obstrukčními, ale každý měsíc se něco děje.”

Ing. Tomáš Duda, ředitel české pobočky FSC ČR:

„FSC vzniklo kvůli šetrnému hospodaření v hospodářských lesích. Hospodaření, při kterém se tvoří holoseče, dosud převažovalo, FSC se snaží podporovat lesníky, aby holosečně lesy nekáceli. V současnosti je na světě certifikováno 200 milionů hektarů v 75 zemích. Jde o nejrychleji rostoucí certifikaci. V České republice nyní je na 270 certifikátů FSC zpracovatelského řetězce.”

„Bonus za FSC surovinu je až 200 Kč za metr kubický a celkem jistý odbyt. Motivuje k zaměstnávání místních lidí.”

Ing. Pavel Kříž, předseda představenstva Dřevozpracujícího družstva Lukavec:

„Pokud nezajistíme dostatek certifikované dřeva FSC, ztrácíme konkurenceschopnost. Hájíme své živobytí, zákazník žádá FSC. Poptávka se zvyšuje u nábytkářů, papírářů, výrobců dveří a dále. Aktuálně registrujeme poptávku od více než 30 firem.”

„V ČR máme aktuálně přebytek dřevní hmoty, ale nedostatek dřeva s certifikací FSC. Je třeba to řešit dovozem dřeva FSC. Ekonomický profit je směřován do Polska a na Ukrajinu. Naše konkurenceschopnost se může zhoršit. Řešení není vozit dřevní hmotu z Polska. Nyní vozíme 2000 kubíků z Polska, ale pokud chceme našim partnerům zajistit certifikované výrobky, musíme. My musíme dovážet, nemůžeme koupit české dřevo. Potřebujeme asi 12 000 kubíků měsíčně. Dřevo taháme přes republiku jako kočka koťata. Je třeba, aby se dřevo co nejblíž místa těžby zpracovalo. Mluvíme o tom, že chceme venkov podporovat, ale v oblasti lesnictví by byla třeba podpora daleko větší. To je potřeba opravdu změnit. Stát nesmí komplikovat prostředí pro podnikání.”

„Naši zákazníci chtějí od nás dřevo certifikované FSC, proto my potřebujeme toto dřevo od vás. Není to důvod také pro vás? Pokud si obě strany neplácnou, LČR a FSC ČR, pokud se nenajde kompromis, nemůžeme být spokojení. Nyní je nezbytně nutné strukturovat podíl jednotlivých certifikací s ohledem na poptávku trhu. Měli bychom pomoci zpracovatelskému sektoru, který to potřebuje. Čeští výrobci a zpracovatelé nutně potřebují aby vláda ČR přistoupila k certifikaci FSC. Zatím je to pořád dokola. Věřím, že to dokážeme posunout.”

Ing. Tomáš Beneš, Business Development Manager, BJS Czech s.r.o.:

„Jsme největšího výrobce českého nábytku, dosahujeme obratu 1,8 miliardy korun. Ikea je naším jediným zákazníkem. Jsme cele závislí na požadavcích tohoto zákazníka. IKEA požaduje, aby veškeré materiály byly 100 % certifikované.”

„Dostáváme se do situace, kdy jsme ohrožení tím, že nemáme surovinu. Pracujeme na tom, abychom získali více místních certifikovaných zdrojů, protože dovážet surovinu není dobrá cesta. Byla by chyba tento průmysl ohrozit.”

zástupce TON a. s.:

„Nebudeme na nic čekat. Budeme od našich dodavatelů vyžadovat tyto certifikáty, pokud budou chtějí dodávat k nám.”

náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu:

„Dřevěné hračky jsou v obchodech s certifikátem FSC. Bohužel jsou to výrobky, které byly dovezeny.”

„Mohli bychom zpracovat 400 000 kubíků pokáceného dřeva, kdybychom tu certifikaci měli. Řada firem avizuje, že bude požadovat certifikaci. Je třeba respektovat časovou osu.”

Václav Stránský, sekce lesního hospodářství Ministerstva zemědělství:

„Přál bych si, aby to šlo rychleji, věřím, že ta další jednání budou vést k pokroku.”

Jiří Klápště, ředitel sekce obecné ochrany přírody a krajiny Ministerstva životního prostředí:

„Co dnes vidíme v lesích je jasný důkaz toho, že lesy stabilní nejsou. Chceme-li tu stabilitu zajistit, máme legislativu a máme motivační nástroj, certifikace. Každý občan by měl vyžadovat, aby lesy plnily své společenské funkce.”

Témata:  dřevo lesy ČR

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

21. května 2024 11:41

Zlato je uchovatelem hodnoty v čase prověřeným historií lidstva, říká expert

Cena zlata se v posledních týdnech vyšplahala do rekordních výšin. Jaké jsou hlavní argumenty růstu ceny žlutého kovu a jaký je potenciál dalšího růstu? O zlatě, jeho aktuálních cenách a predikci do blízké budoucnosti jsme si povídali s generálním ředitelem společnosti SAFE HERITAGE, a.s. a majitelem značky Zlaťáky.cz Martinem Štichem.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy