Lékaři uzavřou své ordinace. Je to vydírání, zní z ministerstva

Praktičtí lékaři příští středu, tedy 21. září, uzavřou své ordinace. Chtějí více peněz. Ministr zdravotnictví to považuje za nepřijatelné vydírání ve chvíli, kdy ještě zdaleka neskončila jednání o platbách na příští rok.

Ilustrační fotografie
reklama

Zamčené dveře ordinací a cedule na dveřích s nápisy stávka a protest. Takhle bojovali praktičtí lékaři za vyšší platby v roce 2007 hned třikrát. Stejně se dveře pacientům uzavřou i příští týden.

Velká část ordinací prý na celý den zavře, zbytek pak bude protestovat alespoň formou letáků. Lékaři požadují zvýšení kapitačních plateb, tedy peněz, které měsíčně dostávají za každého pacienta v kartotéce a to o 6%.

"Dostáváme nůž na krk a pacienti se berou jako rukojmí, to je nepřijatelné," komentoval situaci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ministr zdravotnictví dokonce označil protest za stávku milionářů. Podle údajů ministerstva si ordinace přijde měsíčně zhruba na 200 tisíc korun i víc.

"Když odečteme náklady na zdravotní sestru a budeme velkorysí 40 tisíc i s odvody, nájem, tak zůstává praktickému lékaři 140 tisíc," vypočítával Němeček. Podle lékařů to jsou ale nesmyslná čísla a jejich výdělek prý není ani třetinový.

Rozhodnutí praktických lékařů zavřít na jeden den ordinace by mohla ještě zvrátit čtvrteční schůzka na ministerstvu zdravotnictví.

Témata: zdravotnictví

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky