Dalík zaplatil 4milionovou pokutu. Jinak by seděl o 2 roky déle

Lobbista Marek Dalík zaplatil čtyřmilionovou pokutu, kterou mu uložil Městský soud v Praze. Informoval o tom Radiožurnál. Pokud by to Dalík neudělal, musel by si odsedět dva roky navíc. Do vězení nastoupil minulý týden.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

"Mohu potvrdit, že odsouzený Marek Dalík uhradil peněžitý trest Městskému soudu v Praze ve výši čtyři miliony korun v plné výši jednorázovým příkazem," řekla rozhlasu mluvčí městského soudu Markéta Puci. Informaci potvrdil i Dalíkův právník Radek Šmerda. Částku prý uhradil jednorázovým příkazem.

Lobbista nastoupil minulý týden do ruzyňské věznici, kde si má odpykat čtyřletý trest za kauzu související s nákupem obrněných transportérů Pandur. Soud vynesl pravomocný rozsudek na konci května po téměř dvouletém procesu.

Případem se ještě bude zabývat Nejvyšší soud, kam podal dovolání Dalík i nejvyšší státní zástupce. Původně měl lobbista ve vězení strávit pět let za nepřímé úplatkářství, proti trestu se ale odvolal. Vrchní soud pak rozhodl, že šlo o podvod a trest mu zmírnil na čtyři roky.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu Pandurů.

Podle spisu si o peníze řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl.

Soud poslal Dalíka do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády, jak se dříve spekulovalo.

Témata: Dalík, Marek | CZK

Diskuze: Dalík zaplatil 4milionovou pokutu. Jinak by seděl o 2 roky déle

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama

Fokus

Aktuálně

Doporučujeme

Zobrazit: mobil | klasicky