Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Druhá země na světě zakázala cigarety. Kde si nezakouříte?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Už druhá země na světě zakázala prodej cigaret. Ve středoasijském Turkmenistánu, kde vládne diktátor Gurbanguli Berdymuhamedov, si už nezapálíte. Cigarety jsou tu od nynějška na indexu vedle drog.

Zákaz prodeje cigaret v Turkmenistánu není žádným překvapením. Gurbanguli Berdymuhamedov, diktátor pouštní země, proti nim vystupuje dlouhodobě. V roce 2014 ho za protikuřácké tažení dokonce ocenila Světová zdravotnická organizace (WHO). 

Cigarety se v Turkmenistánu dají sehnat už jen na černém trhu a prodávají se po kusech. Zákaz zvedl jejich cenu dvojnásobně a kuřáci si za svou vášeň zaplatí zhruba čtrnáct korun - ovšem nikoli za krabičku, ale za kus.

Zákaz přišel po sérii předchozích opatření, jako byla zákaz kouření na veřejných místech a zákaz tabákové reklamy. Teď na kontrolu zákazu prodeje cigaret bude dohlížet tzv. Služba pro ochranu zdraví společnosti.

Inspektoři služby už prošli ulice hlavního města Ašgabatu a prodejcům, kteří jim nabídli "podpultové" cigarety, uložili vysoké pokuty.

Vůbec první zemí, která se takhle striktně postavila tabáku, je Bhútán, vnitrozemský stát v jižní Asii. Je tu nejen zakázán prodej cigaret, ale i kouření.

Témata:  kouření Cigarety

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2025 10:58

28. listopadu 2025 13:23

24. listopadu 2025 17:55

13. listopadu 2025 23:14

Reklamace v autoservisu: Jak postupovat, když servis udělá chybu

Příchod zimy znamená mnoho radostí i starostí, těšení se na Vánoce, ale i shon spojený s koncem roku. S klesající teplotou a zvyšující se pravděpodobností sněhové pokrývky je ale také důležité nezapomenout na naše auta. Tak schválně, už jste byli vyměnit letní pneumatiky za zimní? Nebo vás dokonce čeká větší údržba auta před začátkem zimy? Ačkoliv bychom vám přáli, aby vše proběhlo hladce, je možné, že se v souvislosti se servisem automobilu vyskytnou komplikace. Nedotažená pneumatika, poškrábaný lak v důsledku manipulace s autem během servisu, špatně provedená oprava. Kdo je za tyto problémy zodpovědný, jak je správně řešit a dostat se k náhradě?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy