K poskytování služeb, cílení reklam a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používáním webu s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace

Úplný zákaz kouření v restauracích? Češi promluvili

Jak jsou na tom Češi ve vztahu k omezení kouření v hospodách a restauracích? Kolik z nich zákaz kouření vítá, či naopak odmítá? Průzkum věnující se omezení kouření provedla agentura Phoenix research on-line ve dnech 1. 9. 2015 - 11. 9. 2015 na vzorku 1018 respondentů metodou on-line.

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama
Dáda Patrasová naštvala Čechy! Takhle okomentovala akci, na které na které zemřel chlapec (†5)! - anotační obrázek
Dáda Patrasová naštvala Čechy! Takhle okomentovala akci, na…

Dotázaným bylo položeno pět otázek, které se vztahují ke zvažovanému úplnému zákazu kouření ve všech restauračních zařízeních, sportovištích, na koncertech, jak navrhuje resort zdravotnictví, ale i otázky, kdo by dle veřejnosti měl rozhodovat o úplném zákazu kouření a jaké očekávají případné dopady protikuřáckého omezení.

Úplný zákaz kouření cigaret, včetně elektronických, ve všech restauracích, na koncertech, dětských hřištích a sportovištích, v nemocnicích a jejich venkovních areálech s výjimkou vyhrazených prostor v podobě, v jaké ho v červnu letošního roku přijala vláda, podporuje 37 procent respondentů. Opačný názor zastává 39 procent dotázaných a zbývajících 24 procent se nepřiklání ani k jedné z variant řešení.

Na otázku "Uvítali byste změnu protikuřáckého zákona tak, aby si majitelé restaurací, barů a diskoték mohli svobodně rozhodnout o tom, zda se v jejich zařízení bude, nebo nebude kouřit?" odpovědělo kladně celých 65 procent dotázaných, opačný názor mělo 30 procent respondentů a zbylých pět procent respondentů neumělo odpovědět.

Další dotaz zjišťoval míru případných finančních dopadů na provozovatele restauračních zařízeních. Na otázku, zdali se připravovaná novela zákona promítne v nižších tržbách, odpovědělo "nevím" 31 procent dotázaných, negativně se vyjádřilo 41 procent a 28 procent respondentů míní, že zavedení protikuřáckého zákona může mít dopad na tržby v restauračních zařízeních.

Čtvrtá položená otázka zjišťovala možnou míru vlivu při souběhu účinnosti novely protikuřáckého zákona a novely zákona o registračních pokladnách, tedy EET. V tomto případě 32 procent dotázaných odpovědělo "nevím", 27 procent mínilo, že souběh na podnikatele vliv mít nebude a zbylých 41 procent vnímá souběh jako skutečnost, která na podnikatele naopak vliv mít bude.

Poslední část výzkumu se zaměřila na otázku, zdali a kolik procent provozoven restauračních a dalších podobných zařízení může zaniknout v důsledku úplného zákazu kouření. Drtivá většina dotázaných (89 procent) se nedokázala přiklonit ani k jedné variantě. Tři procenta dotázaných uvedla, že zaniknout může mezi jedním až deseti procenty provozovatelů, 6 procent se domnívá, že skončit může až čtvrtina a to, že by zanikla hned nadpoloviční většina provozoven, vnímala reálně dvě procenta dotázaných.

Témata: kouření

Diskuze: Úplný zákaz kouření v restauracích? Češi promluvili

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky