Best rozklíčoval Babišův klam se státním dluhem

Americký novinář Erik Best rozklíčoval záhadu kolem tvrzení ministra financí Andreje Babiše. Ten sice mluví o stomiliardovém deficitu, zároveň ale prohlašuje, že se zadlužení státu nezvedne.

Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš /ANO/ v půlce května prohlásil pro Lidové noviny: "... za letošní rok se nejspíše vůbec nezvedne státní dluh." Zároveň se ale mluví o tom, že letos bude schodek 90 miliard korun a příští rok bude schodek 100 miliard.

Jak je to možné? Podle Besta k této záhadě dal Babiš odpověď v sobotním rozhovoru pro Právo. "Deficit podle něj letos bude 90 miliard Kč a příští rok 100 miliard Kč, ale veřejný dluh jako procento HDP se sníží na 40,3 % (teď dosahuje 47,13 %, podle dluhového počítadla Aleše Michla), protože HDP vzroste," píše na webu Fleet sheet.

Novinář to označuje za standardní klam keynesiánských politiků. Stát si více půjčí, ale když se to převede na procenta HDP, pak vlastně zadlužení klesne. Best si do Babiše rýpl, že přestává myslet jako byznysmen a začíná myslet jako politik.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky