Vláda zvýšila dotaci na motocyklovou GP v Brně na 55 milionů

Vláda dnes schválila dotaci 55 milionů korun na letošní závody mistrovství světa silničních motocyklů v Brně. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Kabinet tak změnil své rozhodnutí z dubna, kdy se organizátorům rozhodl poslat 39 milionů korun. Organizátoři akce přitom požadovali 65 milionů korun. Představitelé kraje i města navýšení přivítali, chtějí ale dál jednat o systémové podpoře závodu.

Ilustrační fotografie

"Premiér Andrej Babiš (ANO) na základě minulého jednání vlády vyslal do Jihomoravského kraje a všem aktérům, kteří se podílejí na pořádání Moto GP, jasný signál, že je třeba hledat další úspory. Prosby pana premiéra byly vyslyšeny, kraj, město Brno i samotný automotodrom našly další úspory ve výši 10 milionů korun. Proto byl tedy dnes materiál opětovně zařazen na jednání vlády a vláda schválila podporu Jihomoravskému kraji na pořádání akce Moto GP ve výši 55 milionů korun," uvedla Dostálová.

Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO) to považuje za dobrý signál pro všechny, kteří za zachování Velké ceny v Brně bojují. "Město i kraj na konci června schválí navýšení stávající podpory celkově o 5 milionů korun, a to společně s částkou 55 milionů od státu pokryje převážnou část zalistovacího poplatku," sdělil ČTK Šimek. Je ale připraven i dál jednat především o systémové podpoře závodu.

Také primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) je za zvýšení dotace ráda. "Potvrzuje se, že bez výrazného přispění státu tak velký projekt není možné realizovat. Letošní ročník by tedy měl být finančně zajištěn," uvedla. "Doufám, že současně co nejdřív začnou jednání o budoucí a pokud možno systémové podpoře tohoto významného závodu," dodala.

Letos se závody uskuteční 4. srpna a počtvrté je bude pořádat spolek založený krajem a městem. S promotérskou společností Dorna má smlouvu na pět ročníků. V reakci na dřívější nižší schválenou podporu Šimek na konci dubna uvedl, že závody zřejmě skončí. Podle něj totiž v dalších letech bude jejich organizace bez dlouhodobého finančního přispění státu nemožná.

Jihomoravský kraj a město Brno navrhly minulý měsíc zastupitelstvům podpořit letošní ročník motocyklové Grand Prix Brno další částkou, a to každý sumou 2,5 milionu korun. Kraj už dal na letošní ročník 25 milionů a Brno 15 milionů. Pomoct zachránit ohrožené závody chce i firma Automotodrom, která vlastní okruh. Ta je připravená převzít část závazků do celkové výše až pět milionů korun.

Loni skončila Velká cena ve ztrátě 31 milionů. Náklady byly kolem 170 milionů, největší část tvoří zalistovací poplatek Dorně ve výši přesahující 100 milionů. Vstupenky vynesly kolem 70 milionů, 20 milionů dal loni kraj a 10 milionů město. Stát dal loni 39 milionů místo požadovaných 100 milionů.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky