Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Mount Everestu zemřel další horolezec, je jedenáctá oběť za deset dní

Na Mount Everestu se tvoří obrovské fronty, horolezcům jde o život
Na Mount Everestu se tvoří obrovské fronty, horolezcům jde o život
Foto: Profimedia **www.profimedia.cz**

Na Mount Everestu zemřel v pondělí americký horolezec, za posledních deset dní se tak stal jedenáctou obětí výstupu na nejvyšší horu světa. Dnes o tom informovala televize Sky News. V minulých dnech využilo příznivého počasí mnoho výprav, takže se pod vrcholem vytvářela fronta, jež pak zdržoval sestup těch, kteří už horu pokořili, a to u nich způsobilo krajní vyčerpání.

Poslední obětí se stal 62letý Christopher Kulish z Colorada, který výstupem na Everest chtěl završit zdolání nejvyšších hor všech kontinentů. To se mu podařilo, ale po sestupu do tábora pod vrcholem zemřel. "Zemřel při tom, co miloval," uvedl jeho bratr Mark.

Za posledních deset dní na Everestu zemřeli čtyři Indové, dva Američané včetně Kulishe, Rakušan, Nepálec, Brit a dva Irové. Tělo jednoho z irských lezců, který se zřítil poblíž vrcholu, se zatím nenašlo. Pátrání bylo podle Sky News kvůli špatnému počasí přerušeno.

Lezecká sezona, v níž je pro výstup vhodné počasí, trvá do konce května. Nepál pro ni letos vydal 381 povolení pro většinou zahraniční horolezce. Povolení stojí 11.000 dolarů (254.000 Kč). S držiteli jde jeden průvodce. Letos by mohl na vrcholu nejvyšší hory světa ve výšce 8850 metrů stanout rekordní počet lezců, loni tam vystoupalo 807 lidí.

Témata:  Mount Everest

Související

Aktuálně se děje

16. září 2024 11:28

12. září 2024 20:53

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy