Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volkswagen nabízí prémie za sešrotování aut se starými dieselovými motory

Volkswagen
Volkswagen
Foto: Pixabay

Volkswagen se rozhodl přispět ke zlepšení znečištění ovzduší a ještě na tom vydělat. Automobilka nabízí německým zákazníkům, kteří se rozhodnou pro koupi nového vozu její výroby, prémii za sešrotování jejich auta se starým dieselovým motorem. Největší evropský výrobce aut to oznámil ve čtvrtek. Akce se týká i starých vozů jiných značek než VW, přičemž výše prémie se podle německých médií bude pohybovat mezi 1500 až 10.000 eur (39.000 až 259.000 Kč) v závislosti na typu vybraného nového modelu.

Zákazníci budou moci volit mezi koncernovými značkami Audi, Seat, Škoda a Volkswagen. K sešrotování mohou odevzdat vozy s typem motoru, který plnil překonané evropské emisní normy Euro 1 až 4. Majitelé vozů ze 14 německých měst s obzvlášť znečištěným vzduchem obdrží ještě zvláštní příplatek.

Cílem Volkswagenu je zabránit hrozícím zákazům vjezdu naftových vozidel do center měst. Německý automobilový průmysl je od vypuknutí skandálu kolem podvodů s měřením výfukových plynů v roce 2015 pod silným tlakem.

Když koncern VW nabízel šrotovné od srpna 2017 do června 2018, podařilo se mu stáhnout z německých silnic 210.000 starších naftových vozů.

Ve čtvrtek oznámenou iniciativu již zkritizovala šéfka strany Levice Katja Kippingová. "Jedná se o další pokus autokoncernů vytřískat ze svého milionového dieselového podvodu ze zákazníků další kapitál," řekla dnes politička listu Neue Osnabrücker Zeitung. "Kdo si nové auto dovolit nemůže, má tak či tak smůlu," dodala předsedkyně strany.

Témata:  Volkswagen

Související

Aktuálně se děje

20. května 2026 15:20

18. května 2026 16:55

13. května 2026 17:00

29. dubna 2026 10:50

28. dubna 2026 16:34

Standard & Poor’s varuje: ČEZ může mít nejhorší rating za téměř 20 let

Agentura Standard & Poor’s dnes varuje, že společnosti ČEZ zhorší rating na nejhorší úroveň za posledních minimálně takřka 20 let; zhoršuje svůj ratingový výhled při zatímním zachování hodnocení A-. Agentura hodnotí plán na vyčlenění nevýrobní části ČEZ a prodeje její části jako negativní z hlediska věřitelů, neboť krok může zhoršit obchodní a potenciálně také finanční profil podniku. Nevýrobní část je dlouhodobě stabilnější než část výrobní, která by tak při vyčlenění přišla o stabilizující kotvu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy